Genel

Metaverse’teki Gayrimenkul Satışları Milyar Dolara Çıkabilir

Son vakitlerde hayli tanınan olan metaverse kavramını duymayan yoktur. Birçok şirketin ve insanın milyarlarca dolar yatırım yaptığı bu sanal kainatlar, gün geçtikçe popülerleşiyor. Hatta o kadar fazla popülerleşiyor ki metaverse’de hacca gitmek, sanal konserler izlemek, iş kurmak her geçen gün daha sık duyduğumuz şeyler haline geldi. Bilindiği üzere bu stil dijital ortamlarda yer alan sanal yerler üzere gayrimenkuller de bu çılgınlığın zirvesinde yer alıyor.

Türkiye’de de metaverse toprakları epeyce tanınan durumda. Daha evvel sizlerle Türkiye’nin OVRLand metaverse platformundan en çok arazi alan ülke olduğunu, hatta bu durumun daha da ileri gittiğini ve kimi insanların sahibinden.com üzerinden metaverse yeri satışa çıkardığını paylaşmıştık. Yani anlayacağınız bu biçim gayrimenkullerin popülerliği hem Türkiye hem de dünyada artmış durumda. Yeni haberler de durumun bu yıl daha da büyüyeceğini ve inanılması güç düzeylere yükselebileceğini gösteriyor.

Metaverse gayrimenkul satışları 1 milyar dolara ulaşabilir

Metaverse analitik firması Metametic Solutions’a nazaran, metaverse platformlarında geçtiğimiz yıl boyunca büyük bir artış gösterdi. Sandbox, Decentraland, Cryptovoxels ve Somnium isimli dört büyük metaverse platformuna dikkat çeken şirket, buralarda 2021 yılında yarım milyardan fazla; yani 501 milyon dolarlık sanal gayrimenkul satışı gerçekleştiğini aktardı.

Metametic Solutions, yaptığı açıklamalara bu satışların bu yıl da değerli derecede artarak iki katına çıkmasını; yani 1 milyar dolara ulaşmasını beklediğini de ekledi. Londra merkezli bir pazar araştırma şirketi olan Brand Market Research de yayımladığı bir raporda, metaverse gayrimenkul pazarının yıllık bileşik büyüme oranının 2022’den 2028’e kadar %31 olmasını beklediğini kaydetti. Bu durum da birçok beşere ‘saçma’ gelen sanal arazi yatırımlarının önemli manada büyüme gösterebileceğini gözler önüne sermiş oldu.

‘Trilyonlarca dolarlık fırsat’

Ayrıyeten birçok kişi ve kurumun, metaverse’ü trilyonlarca dolarlık bir fırsat olarak gördüğünü de sözlerimize ekleyelim. Global yatırım bankaları Goldman Sachs ve Morgan Stanley, yaptığı açıklamalarda metaverse’ün 8 trilyon dolarlık bir pazar olabileceğini kestirim ettiğini belirtmişti.

Apple CEO’su Tim Cook da metaverse’ün potansiyelinin fazla olduğunu gördüklerini; bu yüzden şirket olarak yatırımlar yaptıklarını söz etmişti. Ayrıyeten dev finansal hizmetler şirketi Bank of America stratejisti Haim Israel de kripto paraların metaverse’te kullanılabileceğini tabir ederek bu sanal cihanları büyük bir fırsat olarak değerlendirmişti.

Durum bu türlü olsa da hala milyonlarca insan, fizikî olarak erişimimizin olmadığı varlıklara bu kadar para ödenmesine mana veremiyor. Zati uzmanlar da daha metaverse’ün beklenilen düzeye ulaşması için erken olduğunu ve bu nedenle kimi makûs emelli insanların bu platformları dolandırıcılık, kara para aklama üzere olaylar için kullanabileceğini düşünüyor ve ikazlarda bulunuyor. Pekala, siz bu hususta ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.