Genel

Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasının akabinde Sony’nin payları düştü

Bildiğiniz üzere dün akşam saatlerinde Microsoft tüm oyun dünyasının şaşırtarak Activision Blizzard‘ı satın aldığını açıkladı. Bu büyük atak ister istemez gözleri direkt Sony’e çevirdi.

Sony Payları Düştü

Microsoft’un bu atağıyla birçok oyuncu Sony’nin çok sıkıntı bir duruma girdiğini düşündü. Bu telaş ortamı da pay fiyatlarına yansıdı diyebiliriz. Bloomberg’in haberine nazaran Sony’nin payları, dün akşamki satın alımın akabinde 2008’ten bu yana en büyük düşüşü yaşadı. Düşüş oranı ise %13.

Burada farklı bir algı oluşmaması ismine şunu da belirtmekte yarar var. Her ne kadar Sony’nin payları son yılların en büyük düşüşünü yaşasa da düşüşe karşın paylar geçtiğimiz yıla nazaran hâlâ %20 düzeyinde yüksek. 3 ay öncesine baktığımızdaysa %5 civarında yüksek. Sony’nin son 5 yıllık piyasa bedeli değişimini aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Microsoft’un şu anda Xbox Game Pass ile yapmaya çalıştığı yeni sistem, Sony’nin yıllardır devam ettirdiği donanım ve özel oyun üzerine şurası klasik konsol modeline büyük bir meydan okuyor. Dün akşamki atılım de bu sistemin temelden değiştirilebilmesi ismine büyük bir adımdı. Lakin Sony, bu atılıma nasıl bir karşılık verecek, Microsoft’a ayak mı uyduracak yoksa bildiği üzere davranmaya devam mı edecek büyük merak konusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.