Genel

Neuralink’in Maymunlara Azap Ettiği Tez Edildi

Dünyanın en güçlü insanı Elon Musk, 2020 yılında ‘beyin çipi’ projesi Neuralink’in birinci tanıtımını gerçekleştirmişti. Beyne implante edilebilen beyin-bilgisayar arayüzleri geliştiren şirket, 2021 yılı başlarında da bu aygıtın maymunlar üzerindeki deneylerde başarılı olduğunu gösteren bir görüntü paylaşmıştı.

Lakin birçok bilim insanı, bu proje hakkında kaygılı olduklarını lisana getirerek insanların beynine çip yerleştirmenin olumsuz sonuçlar doğurabileceğini, projenin ticari çıkarlar için sömürülebileceğini tabir etmişti. Artık de bir hayvan hakları kuruluşu, Musk’ın maymunlar üzerinde denenen projesini hayvanlara ziyan vermekle suçladı.

‘Ölümcül deneyler yapılıyor’

Kâr emeli gütmeyen bir hayvan hakları savunucusu kümesi olan Sorumlu Tıp Merkezleri Komitesi (PCRM), Elon Musk’ın Neuralink şirketini ve Kaliforniya Üniversitesi’ni Hayvan Refahı Yasası’na alışılmamış hareket ettikleri gerekçesiyle ABD Tarım Bakanlığı’na şikâyet etti. Kuruluş, Neuralink’i maymunlara azap yapılmasını finanse etmekle suçladı.

Futurism’e nazaran PCRM, Kaliforniya Üniversitesi’ni 23 maymun üzerinde ‘ölümcül deneyler’ yapmak ve Neuralink’ten bu deneyler için 1.4 milyon dolar almakla suçladı. Ayrıyeten yapılan şikayette, maymunların kafataslarına vidaların yerleştirilmeye çalışıldığı, deneylerde onaylanmayan hususların kullanıldığı ve hayvanlara veterinerlik hizmeti sağlanmadığı tez edildi.

PCRM’den Jeremy Beckham da yaptığı açıklamalarda, “Kaliforniya Üniversitesi’nin kamu tarafından finanse edilen tesislerini bir milyardere devretmiş olması, deneylerin şeffaflık unsurlarından kaçabileceği ve federal hayvan maddelerini ihlal edebileceği manasına gelmezsözlerini kullanarak deneylerle ilgili reaksiyonlarını lisana getirdi.

Üniversite tarafından yapılan açıklamalarda ise hayvanlara mümkün olan en düzgün halde bakım sağlandığı ve araştırma protokollerinin büsbütün gözden geçirilip onay aldığı söz edildi. Musk’ın San Francisco merkezli şirketinden ise savlar ile ilgili bir cevap gelmedi.

Neuralink tarafından geçtiğimiz yıl paylaşılan görüntü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.