Genel

Opera’nın yeni güncellemesi, tarayıcı dünyasında bir unsur imza atacak

Opera, bu yılın ilerleyen periyotlarında tüm platformlar için piyasaya sürmeyi planladığı büsbütün tekrar tasarlanmış tarayıcısının erken erişim sürümünü yayınladı. Opera One ismi verilen bu tarayıcı, kenar çubuğu ve adres çubuğunda gelecekteki jeneratif AI özellikleri ve uzantıları için kâfi açık alanla daha pak bir görünüme sahip olacak halde tasarlandı. Opera, tarayıcı için yeni çoklu iş parçacıklı bir kompozitör ve modüler tasarım prensipleri uyguladığını belirtiyor ve “sekme adaları” olarak isimlendirdiği yeni özellikler setini etkinleştiren birçok özellik getiriyor.

Tarayıcı, insanların açtığı web sitelerini içeriğine nazaran otomatik ve sezgisel olarak gruplama özelliğine sahip. Örneğin, tüm menüler ve restoran ayrıntıları sayfaları bir adada açılacak ve Google Dokümanlarının tüm sekmeleri öbür bir adada açılacak. Gayesi, iş yahut ferdî bir şey için olsun, vazifeler ortasında atlamayı kolaylaştırmak ve karışıklığı azaltmaktır.

Opera, kullanıcıların sahip oldukları sekmelerin sayısından bunaldıklarını ve tarayıcılarının onlara daha fazlasını yapabilmesini istediklerini keşfettiği bir araştırma yaptığını sav ediyor. Bu, Opera’nın bu sıkıntıya verdiği cevaptır.

Tarayıcı, kendi başına sekme adaları oluşturma özelliğine sahip olsa da, kullanıcılar sayfaları manuel olarak da gruplandırabilirler.

Opera’nın yeni güncellemesi, tarayıcı dünyasında bir prensip imza atacak

Kullanıcılar, sekmeleri adalar ortasında sürükleyip bırakabilir yahut “bir sekme adası oluştur” seçeneğine sağ tıklamadan evvel gruplandırmak istedikleri web sitelerine CTRL yahut Komut tuşuna basarak tıklayarak yeni bir adayı oluşturabilirler. Opera, sekme adalarını modüler tasarım stratejisinin birinci belirtisi olarak kabul ediyor. Sekme adalarının bariz ada hudutları ve renk işaretleriyle tasarlandığından, emsal biçimde tasarlanmış özellikler bekleyebiliriz.

Sekme adalarına ek olarak, Opera One varsayılan olarak ChatGPT, ChatSonic ve AI Prompts özelliklerine sahip olarak geliyor. Hatırlarsanız, şirket, AI sohbet botları için kenar çubuğu entegrasyonunu Mart ayında tanıtmıştı, böylelikle kullanıcılar tarayıcının başka bir penceresinde onları süratlice başlatabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.