Genel

PSD Belgesi Nedir, Ne İşe Fayda, Nasıl Açılır?

Bir grafik dizayncı olmasanız bile kesinlikle Adobe Photoshop programını duymuşsunuzdur. Duymuşsunuzdur zira günümüzde en yaygın kullanılan manzara düzenleme programıdır. Bu program üzerinden hazırlanan evraklar .psd uzantılı PSD belge formatında saklanır. PSD evrakları birçok kullanıcının başını karıştırıyor zira kendi programı olmadan üzerinde süreç yapmak hayli güç.

PSD belgesi ile süreç yapıyorsanız Adobe Photoshop kullanmanız sizin için en doğrusu olacaktır. Zira Adobe lisanslı bu belge formatı, en güzel bu programda çalışıyor. Yeniden de PSD evrakını açmak, dönüştürmek ve kimi düzenlemeler yapmak için kullanabileceğiniz alternatif uygulamalar var. Gelin PSD evrakı nedir, ne işe fayda, nasıl açılır, nasıl dönüştürülür üzere merak edilen sorulara yakından bakalım.

PSD belgesi nedir?

Adobe tarafından geliştirilen tanınan imaj düzenleme programı Adobe Photoshop ile hazırlanan evraklar .psd uzantılı PSD evrak formatında saklanır. Adobe tarafından lisanslanmış olan PSD evrakı içinde katmanları, vektörleri, biçimleri, şeffaflıkları, fotoğrafları, objeleri, filtreleri ve metinleri barındırır.

PSD belgesi ne işe fayda?

Adobe Photoshop kullanılarak hazırlanmış bir evrak pek çok bireye tek bir görsel olarak görünebilir. Lakin içinde pek çok katman, vektör, filtre ve gibisi olabilir. Tüm bu katmanları görmek ve düzenlemek için dokümanın .psd uzantılı PSD belgesi olarak kaydedilmesi gerekir. Böylelikle bir sorun oluştuğu vakit evrak içindeki katmanlar üzerinde tekrar düzenleme yapılabilir.

PSD evrakları azamî 30 bin piksel yükseklik ve genişliğe sahip, azamî 2 GB boyutunda olan evraklardır. PSD ile benzeyen PSB belgesi da yeniden bir Adobe Photoshop belgesidir lakin o 300 bin piksele ve 4 eksabayt belge boyutuna sahip olabilir. Karışıklık yaşamamak için elinizdeki evrakın PSD belgesi olduğundan emin olmalısınız.

PSD belgesi nasıl açılır?

.psd uzantılı PSD evrakı Adobe Photoshop tarafından hazırlanan dokümanların evrak formatı olduğu için açmak için kullanılacak en güzel program da tekrar Adobe Photoshop’tur. Adobe tarafından geliştirilen pek çok farklı program da PSD evraklarını açabilir lakin görüntüleme ve düzenleme için en başarılı program Adobe Photoshop olacaktır.

PSD belgesi açmak için kullanabileceğiniz fiyatsız uygulamalar:

Adobe Photoshop hoş lakin kullanmak için hayli bir fiyat ödemek gerekiyor ve sadece birkaç PSD evrakı açmak için neden para vereyim diye düşünüyorsanız GIMP manzara düzenleme programını kullanabilirsiniz. Buradaki ilişki üzerinden indirerek kullanabileceğiniz GIMP ile PSD belgelerini açabilir ve düzenleme yapabilirsiniz.

PSD belgelerini fiyatsız olarak açmak ve görüntülemek için kullanabileceğiniz öbür uygulamalar; buradan indirebileceğiniz paint.net ve buradaki ilişki ile ulaşarak online olarak kullanabileceğiniz Photopea internet sitesidir. Bunların dışında pek çok farklı manzara düzenleme uygulamasının da PSD evraklarını açabildiğini biliyoruz.

Bu noktada bir parantez açmak gerekiyor. PSD evraklarını açmak için kullanabileceğiniz pek çok farklı fiyatsız alternatif olsa da maalesef hiçbiri Adobe Photoshop üzere çalışmayacaktır. PSD evrakını açarsınız ancak katmanları göremezsiniz, istediğiniz düzenlemeyi yapamazsınız ya da illa bir sorun çıkar. Yani en güzel seçenek tekrar Adobe Photoshop’tur.

PSD evrakı dönüştürme süreci:

Adobe Photoshop ile hazırlanan .psd uzantılı PSD belgelerini JPG, PNG, BMP ve GIF üzere pek çok farklı evrak formatına dönüştürmeniz mümkün. Bunun için yapmanız gereken PSD belgesini Adobe Photoshop üzerinden açmak, Belge sekmesini genişletmek, Farklı Kaydet seçeneği üzerinden dilediğiniz formatı seçerek kaydetmektir.

PSD evrakı dönüştürme süreci için de kullanabileceğiniz Adobe Photoshop alternatifi fiyatsız bir uygulama var. Üstte ilişkisini verdiğimiz Photopea internet sitesi üzerinden online olarak PSD evraklarını PNG, JPG, PDF, SVG , GIF ve WEBP formatına Farklı Kaydet seçeneği ile dönüştürebilirsiniz. Lakin dönüştürme süreci için de en yeterli seçeneğin Adobe Photoshop olduğunu hatırlatalım.

‘PSD evrakı açılmıyor’ sorunu nasıl çözülür?

Adobe Photoshop ile hazırlanan .psd uzantılı PSD evraklarını açmanın, dönüştürmenin ve düzenlemenin birinci ve en tesirli yolu Adobe Photoshop kullanmaktır. Üstte kontaklarını verdiğimiz fiyatsız uygulamaları kullanarak da PSD evraklarını açabilir, dönüştürebilir ve düzenleyebilirsiniz. Lakin meselelerle müsabakanız mümkün.

PSD evrakı açılmıyorsa öncelikle Adobe Photoshop ile açmayı denediğinizden emin olun. Hala açılmıyorsa sorun, evrakın kendisinde olabilir. PSD evrakını edindiğiniz kaynak ile bağlantıya geçerek belgeyi yine isteyin. Belge bozuk ya da hasarlı olabilir. Zira alternatif uygulamalar sorun yaratsa bile bozuk olmayan bir PSD evrakı kesinlikle Adobe Photoshop ile açılır.

Adobe Photoshop ile hazırlanan .psd uzantılı PSD belgesi nedir, ne işe fayda, nasıl açılır, nasıl dönüştürülür üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu belgeyi fiyatsız olarak açmak, düzenlemek, dönüştürmek için kullanabileceğiniz alternatif uygulamalardan bahsettik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.