Genel

Rainbow Six Extraction – İnceleme: “Co-op ile çok keyifli, olmayınca sıkıcı”

Oyun dünyasının en büyük şirketlerinden biri olan Ubisoft, bildiğiniz üzere birçok büyük seriye sahip. Bu serilerden biri de Rainbow serisi. Geçtiğimiz günlerde de Rainbow’un yeni bir oyunu çıktı. Rainbow’un yeni oyununa geçmeden evvel aslınad Ubisoft’un kimi serileri için uyguladığı enteresan oyun nizamına bir bakalım. Bildiğiniz üzere Ubisoft’un bir diğer serisi Far Cry‘ın birkaç yılda bir yeni oyunu çıkıyor. Her yeni oyun ortasında da Far Cry için bir orta oyun çıkıyor. Far Cry Primal ve Far Cry New Dawn bunlara bir örnek. Bu sistem aşikâr ki Ubisoft’a kazandıran bir sistem olacak ki buna emsal bir sistemi Rainbow’da da gördük. En azından ben o denli olduğunu düşünüyorum.

Yayıncılığını ve gelişrtiriciliğini Ubisoft’un yaptığı yeni Rainbow oyunu Rainbow Six Extraction dün prestijiyle PlayStation 5, Xbox Series, PlayStation 4, Xbox One, PC (Epic Games Store ve Ubisoft Store) ve Stadia için erişime açıldı. Lakin bu oyun Rainbow serisinin ana oyun serisinden bir oyun değil. En azından dediğimiz üzere bana o denli hissettirdi. Oyun güya Rainbow Six: Siege’in büyük bir ek paketiyimiş üzere. Biraz daha ayrıntılı bakalım.

Oynanış Tıpkı

Her şeyden evvel oynanış ile başlamakta yarar var. Oynanış, Rainbow Six: Siege’in neredeyse birebir birebiri. Elbette oyunun teması gereği birtakım şeyler biraz daha farklı lakin bunlar çok ufak şeyler. Bu yüzden hali hazırda Rainbow Six: Siege oynayan birisinin bu oyunda hiç yabancılık çekmeyeceğini söyleyebilirim. Oyunda yabancılık çekebileceği nokta oyunun teması.

Rainbow Six: Extraction, daha evvelki oyunlarda gördüğümüz üzere insan vs insan oyunu değil. Bu sefer düşmanlarınız uzaylılar, yani NPC’ler. Rainbow Six: Extraction’da isterseniz tek başınıza, isterseniz arkadaşlarınızla isterseniz tanımadığınız beşerlerle oyuna girebiliyorsunuz.

Oyunda klasik bir biçimde güya maça girerek üzere başlıyorsunuz. Hikayesel olarak da devamlılığı olan bölgeler bulunuyor. Bu bölgelerde muvaffakiyetler kazanarak yeni kısımları açıyor ve öyküde de az da olsa bir gelişme kaydediyorsunuz. Girdiğiniz maçlarda size çeşitli vazifeler veriliyor. Misyon çeşitliliği aslında fazla lakin belli bir bölgede çok fazla maça girerseniz vazifeler tekrara biniyor ve sıkıcılaşabiliyor. Burada da aslında operatörler, yani kullandığınız karakterler yardımınıza koşuyor. Lakin tekrar onlarda oynanışta bir çeşitlilik sağlamıyor. Yalnızca “sınıf” seçiyorsunuz üzere oluyor. Oyunda şayet girdiğiniz bir maçta operatörünüz ölürse, o karakter büsbütün gidiyor. Onu tekrar kullanabilmek için birebir haritada yeni bir vazifeye gidiyorsunuz ve karakterinizi kurtarıyorsunuz. Bu sayede de karakter yine kullanılabilir oluyor. Her karakterin kendi içerisinde bir düzey atlayabiliyor ve yeniden oyunda kazandığınız puanlarla karakterlerin silahlarını geliştirmek yahut yeni ekipmanlar açmak için kullanabiliyorsunuz.

Taktiksel Oynanışa Devam

Bildiğiniz üzere Rainbow Six: Siege büsbütün taktiksel bir oynanışa odaklı. Taktiksel bir halde ilerlemeden de elbette oyunu oynuyorsunuz lakin o denli dekarmaşa hakim oluyor. Bu oyun için de birebiri geçerli. Sahiden bu oyuna dair en sevdiğim şeylerden biri de taktiksel oynanışın bir ödülünün olması. Şayet dümdüz oyunu oynarsanız muvaffakiyete ulaşabiliyorsunuz lakin bir epey karmaşa ve zorluk içerisinde ilerliyorsunuz. Lakin taktik ile birlikte oyun daha keyifli hale geliyor ve kolaylaşıyor. Taktik yapabilmek için de ya öteki oyuncularla hoş bir irtibat kurmanız gerekiyor ya da arkadaşlarınızla girmeniz gerekiyor. Oyunun eğlenceli kısmı da burada başlıyor işte.

Co-op İle Çok Eğlenceli

Oyunu şayet arkadaşlarınız ile oynuyorsanız, irtibat kurmanın da kolaylığı ile oyun çok daha keyifli oluyor. Bu yüzden grup olarak girmek oyunun keyifini önemli manada yükseltiyor. Elbette yalnızca tanıdıllarınızla değil, tanımadığınız beşerlerle girdiğiniz de de uygun bir bağlantı kurabilirseniz o vakit oyun keyifli oluyor lakin arkadaşlarla girmenin keyfi elbette bir öbür. Şayet grup arkadaşlarınızla anlaşamazsanız yahut tek başınıza girerseniz oyun bir epey tat kaçırıyor.

Performans

Son olarak oyunun performans kısmından da bahsetmek gerek. oyun sizlere grafiksel manada yeni kuşak bir tecrübe sunmuyor. Aslında b tarafta bir tezi olduğunu da söyleyemeyiz. Oyuncu sayısının yüksek olması ana gaye olduğu için Rainbow Six: Siege’in grafiklerine çok emsal bir görsel kalite sunuyor. Performans kıymetlerinin de tekrar Rainbow Six: Siege kıvamında olduğunu söylemek gerek. Bu yüzden oyunun sunduğu sistem ihtiyaçları kapsamında bir bilgisayarınız varsa hoş bir performans alacağınızı söyleyebilirim. Konsol tarafında da esasen bir ıstırap yok.

Puan

Sonuç olarak Rainbow Six Extraction, Rainbow Six: Siege’in saki bir ek paketiymiş usulünde tecrübe sunuyor. Şayet NPC’lere karşı savaşmayı ve uzaylılara karşı savaşmayı seviyorsanız arkadaşlarınızla birlikte girdiğinizde pek geyif alacağınız bir üretim. Lakin oyunun katiyen yeni bir Rainbow oyunu üzere hissettirmediğini söylemek gerek. Oyunun birinci günden Xbox Game Pass’e geldiğini ve cross-play dayanağı sunduğunu düşünürsek Game Pass abonelerinin arkadaşları ile birlikte kesinlikle bir girip bakması gerek diyebilirim.

0 puan için her şeyiyle makûs rezalet bir oyun, 10 puan için eksiksiz muazzam bir oyun ve 5 puan için de ortalama bir oyun dersek, benim Rainbow Six Extraction’a puanım 7.0 olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.