Genel

ROFL Evrakı Nedir, Nasıl Açılır?

Şayet bir oyunseverseniz League of Legends ismini kesinlikle duymuş, şayet bir oyuncuysanız kesinlikle LoL kısaltması ile anılan bu oyunu oynamışsınız ya da oynuyorsunuzdur. Bu efsane çok oyunculu çevrimiçi strateji oyunundaki karşılaşmalarınız kaydedilir ve .rofl uzantılı ROFL belgeleri olarak saklanır. Fakat pek çok oyunsever ROFL belge açma sürecini tam olarak bilmiyor.

ROFL belge formatı büsbütün League of Legends oyununa aittir ve hatta oyun içi bir cins oynatma formatıdır diyebiliriz. Bu nedenle elinizdeki evrakları oyun üzerinden açarak oynatmak en başarılı sonucu verecektir. Fakat tekrar belgeleri üzerinde farklı süreçler yaparak kimi alternatif sistemler kullanabilirsiniz. Gelin ROFL belgesi nedir, nasıl açılır üzere merak edilen soruları biraz daha yakından inceleyelim.

ROFL belgesi nedir?

Replay Of LoL cümlesinin kısaltması olan; .rofl uzantılı ROFL evrakı, tanınan çok oyunculu çevrimiçi strateji oyunu League of Legends müsabakalarının kaydedildiği tekrar belgeleridir. Riot Games tarafından lisanslanmış ve LoL oyununa has olan bu evrak formatı görüntü içeriği barındırır lakin direkt olarak rastgele bir görüntü oynatıcı uygulamasında açılmaz.

ROFL belgesi ne işe fayda?

League of Legends oyununda yaptığınız her müsabaka sonrası ekranın sağ üst köşesinde, gelişmiş ayrıntılar butonunun üstüne bir indirme butonu görürsünüz. Bu butona tıkladığınız vakit müsabakanın tekrar evrakı ROFL formatında iner ve tekrar tekrar izleyebilirsiniz. Tüm bu tekrarlar, oyuncuların müsabaka geçmişi sayfasında da görüntülenebilir.

.rofl uzantılı ROFL belgeleri en fazla 20 tane olur yani League of Legends oyununda oynadığınız son 20 müsabaka kaydedilir. ROFL belgelerinin öbür bir özelliği ise sadece kaydedildikleri yamada çalışıyor olmaları. Yani 7.0 yamasında oynadığınız müsabakaların tekrar evraklarına sadece 7.1 yaması gelene kadar ulaşabilir ve izleyebilirsiniz.

ROFL belgesi nasıl açılır?

.rofl uzantılı ROFL evrakları League of Legends oyununa mahsus tekrar belgeleri oldukları için açmanın tek yolu League of Legends kullanmaktır. Belge üzerinde sağa tıklayıp birlikte aç seçeneğinde LoL uygulamasını tercih ederek evrakınızı açabilirsiniz.

League of Legends değerli anlar görüntüleri kaydedebilirsiniz:

League of Legends tekrar belgelerinin kaydedilmesi hoş üzere görünüyor lakin .rofl uzantılı ROFL belge formatı özgün olduğu kadar üzerinde süreç yapmaya bir o kadar kapalı bir evrak formatıdır. Neyseki tüm müsabakayı olmasa da değerli anları çok daha kullanışlı olan .webm uzantılı WEBM belge formatında kaydedebilirsiniz.

Kırmızı renkli kayıt butonuna tıkladığınız anda oyununuz kaydedilmeye başlar. Birebir düğme ile kaydı durduğunuz vakit seçtiğiniz aralık farklı bir görüntü olarak kaydedilmiş olur. League of Legends değerli anlar olarak isimlendirilen bu görüntüler bilgisayarınızın C:KullanıcılarBelgelerLeagueofLegendsHighlights klasörüne, .webm uzantılı WEBM belgeleri olarak kaydedilir.

LoL WEBM evrakları nasıl açılır?

.rofl uzantılı ROFL belgelerinden sonra .webm uzantılı WEBM belgelerini görünce çölde su bulmuş üzere hissedeceksiniz. Zira League of Legends değerli anlarının kaydedildiği WEBM belgeleri hem Mozilla Firefox ve Google Chrome üzere internet tarayıcıları üzerinden açılıyor hem de VLC Media Player üzere sık kullanılan bir medya oynatıcı uygulamada görüntülenebiliyor.

LoL kıymetli anlar ve tekrar belgeleri hakkında bilmeniz gerekenler:

 • LoL oyun tekrarlarını Müsabaka Geçmişi ekranında bulabilirsiniz.
 • Tekrar belgeleri sadece kaydedildiği yamada görüntülenebilir.
 • Kaydettiğiniz değerli anlar görüntüleri C:KullanıcılarBelgelerLeagueofLegendsHighlights klasöründe saklanır.
 • Değerli anları barındıran WEBM evrakını VLC Media Player üzerinden oynatabilirsiniz.
 • Tekrar evraklarını barındıran ROFL belgesini League of Legends üzerinden oynatabilirsiniz.
 • Tekrar evraklarında oyuncu sohbetleri yer almaz.
 • İstemcinizde sadece son 20 oyuna ilişkin tekrar evrakları saklanır.
 • Arkadaşlarınızın tekrar belgelerine Müsabaka Geçmişi ekranları üzerinden ulaşabilirsiniz.
 • Tekrar evrakları, olumsuz davranışa sahip oyunculara karşı delil niteliği taşımaz.
 • Kıymetli an kaydını Ctrl + V tuş kombinasyonu ile başlayabilir ve durdurabilirsiniz.
 • Kıymetli anlar, 720p manzara çözünürlük kalitesinde kaydedilir.
 • Kıymetli anlar ve tekrar evraklarının kaydedileceği gaye klasörü değiştirmeniz mümkün.

League of Legends tekrar evraklarının kaydedildiği .rofl uzantılı ROFL belgesi nedir, nasıl açılır üzere merak edilen soruları yanıtladık ve LoL kayıtları hakkında bilmeniz gereken kimi ayrıntılardan bahsettik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.