Genel

Samsung Galaxy S24’te elektrikli arabalarda kullanılan pilleri görebiliriz

Akıllı telefon teknolojisi süratle gelişmeye devam etse de, telefonların kullandıkları pillerin gelişimi kaplumbağa suratında yaşanıyor. Ve sonuç olarak pil ömründe büyük ilerlemeler göremiyoruz. Ancak Samsung Galaxy S24 ile şimdiye kadarki en kıymetli adımı görebiliriz.

Güney Koreli TheElec haber sitesi, Samsung SDI’nin (Samsung’un pil üreten bölümü) akıllı telefonlar ve tabletler için elektrikli araçlarda kullanılan pillere emsal piller geliştirmek üzere ismi açıklanmayan iki Çinli şirketle çalıştığını sav ediyor. Samsung SDI’nin elektrikli arabalar için halihazırda ürettiği bu pil çeşidi, yığılmış bir tasarım kullanıyor, bu da bileşenlerin sarılmak yerine üst üste istiflendiği manasına geliyor. Yığılmış piller, bileşenleri daha sıkı bir formda bir ortaya getirerek güç yoğunluğunun artmasını sağlıyor.

Bunun sonucu olarak, tıpkı alana yaklaşık %10 daha fazla kapasite sığdırmak mümkün. Bu sayede, örneğin Samsung teorik olarak 5.500 mAh’lık bir pili şu anda 5.000 mAh’lık bir pilin kapladığı alana sığdırabilir ve bu da epey kayda kıymet bir fark.

Elbette şirket bunun yerine kapasiteleri birebir tutmayı ve pillerinin boyutunu küçültmeyi tercih ederek telefonların daha küçük olmasını yahut başka bileşenler için daha fazla alan ayrılmasına imkan tanımayı seçebilir. Yani tüm bunlar, son eserde karşımıza bu türlü bir yeniliğin çıkacağını garantilemiyor.

Bu pilleri telefonlarda birinci ne vakit görebileceğimiz net değil, fakat halihazırda ne kadar geliştirildiğine bağlı olarak Samsung Galaxy S24 yahut Samsung Galaxy S25 serisi telefonlar öne çıkan adaylar olacaktır.

SamMobile, bu pil teknolojisinin Samsung Galaxy S24 Ultra’da kullanılacağının tez edildiğini söylüyor, lakin atıfta bulunduğu birebir haberde bundan bahsedilmiyor. Bu nedenle bu bilgiye nereden ulaştıkları aşikâr değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.