Genel

Samsung’un Dörde Katlanabilen Laptop Konsepti Ortaya Çıktı

Dünyanın en ünlü akıllı telefon üreticisi Samsung, katlanabilen ekranlar konusunda her alanda öncü olmaya kafayı takmış görünüyor. Hatta katlanabilen ekranlara o kadar takıntılı olmuşlar ki, tasarım özellikleri açısından gerekliliği tartışılabilecek bir eserin peşinde oldukları ortaya çıktı. Yeni bir habere nazaran Samsung, her kesimi ikiye katlanabilen (yani toplam dörde katlanabilen) hibrit bir dizüstü bilgisayar patenti başvurusu yapmış durumda.

Samsung’un Galaxy Fold serisinden beklediği ilgiyi görememesi üzere olayları göz önünde bulundurarak katlanabilir ekranlarla olan geçmişi de düşünülünce aslında bu dizayndan çekileceği düşünülebilir. Fakat Samsung, hem yeni katlanabilir ekranlı akıllı telefonlarıyla hem de bu yeni ortaya çıkan katlanabilir dizüstü bilgisayar patentiyle birlikte geri duracakmış üzere görünmüyor. Gelin patente bir göz atalım.

Patente nazaran bu dizüstü bilgisayar bir kâğıt üzere hem X hem de Y ekseninde, yani dörde katlanabilecek

Memleketler arası patent kuruluşu WIPO’nun internet sitesinde yer alan patent başvurusu, çıkarılabilir klavye ünitesine sahip bir dizüstü bilgisayarın dizaynını içeriyor. Aygıtın ekranlı kısmı büsbütün işlevsel bir tablet olarak kullanılabiliyor ve kalem ile bu dokunmatik arayüze erişilebiliyor. Ekranın dörde katlanmasıyla birlikte aygıtın kapladığı alan da bir oldukça azalıyor.

Dizüstü bilgisayarın klavye ünitesi de ikiye katlanıyor. Klavye kısmının altındaki bilgisayar bileşenleri de katlanabilirliğe uygun olarak yerleştirilmiş. Bu türlü bir patent müracaatının ortaya çıkması doğal ki de dizüstü bilgisayarın bir gün hakikaten çıkış yapacağını garantilemiyor lakin bir konsept örneği olarak Samsung, gelecekte bunu uygun bir halde sunabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.