Genel

TİF Belgesi Nedir, Nasıl Açılır?

Evvelce yüksek fiyatlar ödeyerek satın aldığımız dijital fotoğraf makineleri ile elde ettiğimiz yüksek çözünürlüklü manzaraları artık akıllı telefon kameralarımızla bile yakalar olduk. Hal bu türlü olunca fotoğraf makineleri işi bir adım daha ileri götürdü ve çözünürlükle birlikte derinliği de arttırdılar. .tif ya da .tiff uzantılı TIFF ya da öteki ismiyle TİF belgesi işte tam olarak bu tıp görseller için kullanılıyor.

TİF belgesi tek bir görsel barındırabileceği üzere birden fazla görseli de tek belge içinde saklayabilir. Neden bu türlü bir şey oluyor derseniz, yanıt kayıpsız saklama. Sık kullanılan fotoğraf biçimleri ister istemez görsel kalitesinde kayba neden olurken TIFF belgesi neredeyse kayıpsız saklama yapıyor. Gelin .tif ya da .tiff uzantılı TIFF ya da başka ismiyle TİF belgesi nedir, nasıl açılır yakından görelim.

TİF belgesi nedir?

TIFF ya da TİF evrakı olarak isimlendirilen ve .tif ya da .tiff uzantısına sahip olan belge biçimi, yüksek çözünürlüklü görselleri kayıpsız olarak saklamak için kullanılır. TİF belgesi içinde tek bir görsel barındırabildiği üzere birden fazla JPEG, PackBits ya da PNG biçimindeki görseli de tek belge içinde barındırabilir.

TİF evrakı ne işe fayda?

TİF evrakının temel kullanım maksadı, saklanan görsellerde çözünürlük kaybı yaşanmasının önüne geçmektir. JPEG, JPG ya da PNG belgeleri ister istemez görselde kayıp yaratır. Lakin TIFF evrakı rastgele bir çözünürlük kaybı yaratmaz, PNG üzere derinlikleri gizli meblağ ve belge içindeki görseli üzerinde düzenlemeler yapılacak biçimde saklar.

TİF evrak boyutları bir oldukça yüksektir. Zira görselde çözünürlüklü kaybı yaratmadığı için barındıracak oldukça data vardır. Elbette bu durum pek çok depolama ve paylaşım sıkıntısına neden olur. Bu nedenle TİF evrakları daha çok arşiv gayesiyle kullanılır. Yani eldeki bir görselin en kaliteli hali saklanır ve gerektiğinde işlenerek daha düşük boyutlu versiyonları kullanılır.

TİF belgesi ne vakitten beri kullanılıyor?

TIFF ya da TİF belgesi, tam ismiyle Tagged Image File Format; birinci defa 1986 yılında Aldus şirketi tarafından duyuruldu. Duyurulan birinci sürüm sonrası şirket, uzun yıllar boyunca bu görsel belge biçimi üzerinde kıymetli çalışmalar yaptı ve sonunda 1994 yılında Aldus ve Adobe Systems şirketleri birleşerek TIFF 6.0 sürümünü duyurdular.

Geliştirici şirketin Adobe ile birleşmesinden de anlayacağınız üzere TİF belgesi Photoshop programı için biçilmiş kaftandır. Esasen bu evrak biçiminin geliştirilmesinin de nedeni buydu; tüm dünyada ortak kullanılacak bir format yaratmak. Uzun vakit boyunca yüksek çözünürlüklü fotoğrafları kayıpsız saklamak isteyen herkes TİF belge formatını ve bu formayı destekleyen programları kullandı.

TİF belgesi nasıl açılır?

TİF belgesi o denli karmaşık bir sistem değildir, bildiğimiz görsel belge biçimidir. Bu nedenle içinde tek görsel barındıran TİF belgelerini Microsoft Fotoğraflar, Apple Fotoğraflar, Google Fotoğraflar üzere sistemde dahili olarak bulunan görüntüleme uygulamaları üzerinden açabilirsiniz. Lakin TİF evrakında birden çok görsel varsa ya da düzenleme yapmak istiyorsanız işler değişir.

İçinde kaç tane görsel olduğunu fark etmeksizin tüm TİF evraklarını Adobe Photoshop ve GIMP üzere görsel düzenleme programları üzerinden açabilir ve üzerinde düzenleme yapabilirsiniz. Photoshop kullanmıyorsanız buradaki en düzgün Photoshop alternatifleri listemizi inceleyerek TİF belgelerini açmak için kendinize en uygun programı ya da platformu seçebilirsiniz.

TİF belgesi dönüştürme:

  • Adım #1: Buradaki ilişki üzerinde convertio.co internet sitesini açın.
  • Adım #2: Ana belge formatını seçin.
  • Adım #3: Dönüştürmek istediğiniz belge formatını seçin.
  • Adım #4: Belgeleri seçin butonuna tıklayın.
  • Adım #5: Dönüştürmek istediğiniz TİF evrakını seçin.
  • Adım #6: Belge boyutuna bağlı olarak değişen bir mühlet sonunda evrakınız dönüştürülecek.
  • Adım #7: Dönüştürmüş olduğunuz belgeyi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
  • Adım #8: Süreç tamam.

TİF evrakını rastgele bir farklı belge formatına dönüştürmek için üstteki adımları izleyebilirsiniz. İnternette TİF belgesi dönüştürme süreci için kullanabileceğiniz pek çok farklı program ve internet sitesi var. Fakat bunlar genel olarak hudutlu evrak boyutu üzerinden süreç yaptıkları için en uygunu Adobe Photoshop ve GIMP üzere görsel düzenleme programları kullanarak dönüştürme süreci yapmaktır.

Açılmayan TİF belgeleri:

.tif ya da .tiff uzantılı TIFF ya da öbür ismiyle TİF belgesi birden fazla vakit yanında ek belge ve evraklar bulunduğu biçimde saklanır. Yani bir TİF belgesinin açılmamasının nedeni, ilişkili evraka sahip olmaması olabilir. Tıpkı halde hasarlı belgeler da açılmayacaktır. Bu türlü bir durumda, belgeyi edindiğiniz kaynak ile bağlantıya geçmeli ve belgeyi yine talep etmelisiniz.

TİF evraklarının boyutunun bir epey yüksek olduğunu söylemiştik. Bu nedenle kullanıcılara saklama ve paylaşma konusunda büyük meşakkatler çıkarır. Hatta bu emelle sıkıştırılmaya çalışılan evraklar kusur verebilir. Tüm bunlar göz önüne alındığı vakit TİF evrak formatı kullanımının giderek azaldığını söylemek mümkün.

Yüksek çözünürlüklü fotoğrafları ve öbür görselleri kayıpsız bir biçimde saklamanızı sağlayan TİF evrakı nedir, nasıl açılır üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu görsel evrak formatı hakkında bilmeniz gereken değerli ayrıntılardan bahsettik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.