Genel

Türkiye, En Çok Metaverse Yeri Satın Alan Ülke Oldu

Metaverse kavramının son vakitlerin en tanınan konusu olduğunu söyleyebiliriz. ‘İnternet’in bir sonraki etabı olarak görülen metaverse, gelecek olarak nitelendiriliyor ve birçok dev şirketten yatırım alıyor. İddia edebileceğiniz üzere ülkemiz de bu çılgınlığa dahil olmuş durumda ve yatırımlara da şimdiden başlandı.

Daha evvel birçok kere sizlere metaverse emlakının ülkemizde satıldığını aktarmıştık. Hatta bu durumun çok ilerlediğini, kimi insanların sahibinden.com üzerinden metaverse yerlerini satışa çıkardığını paylaşmıştık. Artık de Türkiye’nin en çok metaverse yeri satın alan ülkelerden biri olduğu ortaya çıktı.

Türkiye, en çok OVR yeri satılan ülke pozisyonunda

OVR isimli platformda yer alan ve OVRLand ismi verilen metaverse emlakı, şu sıralarda epeyce tanınan durumda. Haritaları kullanarak dünya üzerindeki bölgeler altıgen kesimlere bölünüyor ve Metaverse yeri olarak satışa çıkarılıyor. NFT & Metaverse Dünyası isimli Twitter kullanıcısının paylaştığı datalara nazaran de Türkiye, OVR emlakını en çok satın alan ülkeler ortasında tepede yer alıyor.

Datalara nazaran sırf geçtiğimiz OVRLand satın alan insanların %95’ini Türkler oluşturuyor. Bunun yanı sıra İstanbul Boğazı, Kadıköy Moda kıyısı üzere bölgelerin büsbütün satın alındığı, hatta bu üzere birçok yerin sahibinden.com’dan satışa çıkarıldığı da gelen haberler ortasında yer alıyor.

Pekala, neden ülkemizde satışlar bu kadar artmış durumda?

NFT & Metaverse Dünyası’na nazaran, ekonomik şartlar yüzünden zorluklar çeken vatandaşlar, bu emlakın geleceğe yatırım olabileceğini, bu sayede de para kazanabileceklerini düşünüyor. Alışılmış şu an Metaverse’ün çok erken düzeylerde olmasının bu bahis hakkında net bir şey söylemeyi zorlaştırdığını da belirtmek gerek. Tekrar de OVR’nin, bu projeyi güzel bir pazarlama prosedürü ile sunmasının ve tüm dünyaya yaymasının yerlere yatırım yapanlara para kazanma ihtimali oluşturabileceği belirtiliyor.

Lakin Türkiye’deki insanların sırf ülkemizden sanal arsa almaya devam ettiği de vurgulanıyor. Şayet OVR toprakları farklı ülkelere yayılmazsa, bu durumun olumsuz sonuçlar oluşturabileceği ve Türkiye’de satın alınan emlaka rastgele bir talep oluşmayacağı için yatırımların beklenilen sonucu veremeyebileceği düşünülüyor. Google Maps kullanarak metaverse yeri satan yüzlerce projenin olduğu düşünülünce de bu türlü bir ihtimalin ortaya çıkma mümkünlüğünün epeyce mümkün olduğu ortaya çıkıyor.

Yani bu usul yerleri alıp çabucak daha fazla fiyata satmaya çalışan insan sayısı epeyce fazla. Bu durum da milyarlarca dolar yatırım yapılan metaverse’ün ulaşmak istediği amaca pek uygun görünmüyor. Tekrar de bu bahsin genel olarak epey heyecan verici olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz hafta CES 2022’de tanıtılan metaverse aygıtlarını sizlere aktarmıştık. Bu aygıtlara baktığımızda da şimdi hayli erken düzeyde olan bu teknolojilerin önümüzdeki 10-15 yıl içinde çok ileri düzeylere ulaşabileceği kestirimini yapmak pek yanlış olmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.