Genel

Türkiye’nin En Süratli İnternet Sağlayıcıları Açıklandı

Ülkemizde internet suratı konusunda dünyayla kıyaslandığında bir gerilik olduğu aşikâr. Altyapının yetersizliği nedeniyle internet suratı ve teknolojilerinin gelişimi yavaş bir biçimde ilerlerken, yeni internet aboneleri ya da hizmetinden şad olmayan aboneler, en süratli internet sağlayıcısının hangisi olduğunu merak etmeye devam ediyorlar.

İşte bu meraka en uygun yanıt, internet kullanıcılarının vazgeçilmez duraklarından Speedtest tarafından verildi. Speedtest, 2021’in 4. çeyreği için Türkiye’de en süratli ve en yavaş interneti sunan sağlayıcıları açıkladı. Liste, hem taşınabilir internet hem de sabit internet sağlayıcılarını kapsayacak formda paylaşıldı. Gelin, Türkiye’deki internet sağlayıcılarının sağladığı en şimdiki ortalama suratlarına bakalım.

Türkiye’de en süratli taşınabilir interneti Turkcell, sabit internetiyse TurkNet sundu

Yayımlanan rapora nazaran Türkiye’de en süratli taşınabilir internet sağlayıcısı Turkcell oldu. Üç büyük operatör ortasında bulunan Vodafone ise internet suratı ve gecikme müddeti konusunda Turkcell’in ve Türk Telekom’un önemli seviyede gerisinde kaldı. Sabit internet sağlayıcılarında başkan TurkNet olurken, Türk Telekom, müşterilerine en düşük sürat sunan sağlayıcı oldu.

Ortalama internet suratının en yüksek olduğu kentse İstanbul idi. İstanbul’u Ankara, Bursa, İzmir ve Adana takip etti. Türkiye’de taşınabilir internete erişim sağlayan aygıtlarda en süratli indirme suratı sunan aygıtlar ise Apple aygıtları oldu. Apple, ortalama 59,20 Mbps sürat sunarken bu paha, Apple’ı takip eden Samsung’ta 45,02 Mbps idi.

Türkiye’nin en süratli taşınabilir internet sağlayıcıları

 1. Turkcell – 71,49 puan
 2. Türk Telekom – 41,19 puan
 3. Vodafone – 23,79 puan

Taşınabilir internette gecikme sıralaması:

 1. Türk Telekom – 27 milisaniye
 2. Turkcell – 30 milisaniye
 3. Vodafone – 49 milisaniye

Türkiye’nin en süratli sabit / kablo internet sağlayıcıları

 1. TurkNet – 44,60 puan
 2. Türksat Kablo – 36,79 puan
 3. Turkcell – 34,51 puan
 4. Vodafone – 24,98 puan
 5. Türk Telekom – 19,66 puan

Sabit internette gecikme sıralaması:

 1. Türksat Kablo – 14 milisaniye
 2. TurkNet – 17 milisaniye
 3. Turkcell – 20 milisaniye
 4. Türk Telekom – 23 milisaniye
 5. Vodafone – 35 milisaniye
 • Listede görülen ‘puan’, ‘Speed Score (Hız puanı)’ yerine kullanıldı. Speedtest, bu puanlamayı indirme ve yükleme suratlarını kıymetlendirerek ortaya koyuyor. Puanın %90’ını indirme, %10’unu yükleme suratı oluşturuyor.

Türkiye, 31,43 Mbps ortalama taşınabilir internet süratiyle dünyada 59. sırada, 26,87 Mbps ortalama sabit internet süratiyle da dünyada 105. sırada yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.