Genel

Twitch, Birtakım Kullanıcı İsimlerinin Yasaklanacağını Açıkladı

Son vakitlerde yaşanan kara para aklama ve dolandırıcılık olayları; bu olaylar sonucunda da milyonlarca vurgun yapılması ile ülkemizin gündemine oturan Twitch, dünyanın en tanınan yayın platformları ortasında yer alıyor. Bu üslup olaylar yaşansa da dev platform, her gün milyonlarca beşere hizmet vererek farklı alanlarda içerik üreticilerinin yayın yapmasını sağlıyor.

Takip edenlerin bildiği üzere Twitch’te yayın yapan içerik üreticileri ve olağan kullanıcılar; farklı kullanıcı isimleri ile platformda yerini alıyor. Bu isimlerin de bazen makûs sonuçlara yol açabileceği düşünülüyor. Artık de bu hususta dev platformdan bir adım geldi. Yapılan açıklamalara nazaran Twitch, platformdaki kullanıcı isimlerine yönelik yeni bir tedbir aldı.

‘Nefret söylemi, cinsellik, uyuşturucu’ çağrışımı yapan isimler engellenecek

Gelen haberlere nazaran güvenlik siyasetini güncelleyen Twitch, artık platformda ‘nefret söylemi, cinsellik, ağır uyuşturucular, cinsel organlar’ üzere şeyleri çağrıştıran kullanıcı isimlerini yasakladı. Dev platform; bu kararın daha inançlı ve aile dostu kullanıcı isimleri ile insanların rahat etmesini sağlayabilmek için verdiğini söz etti. Ayrıyeten, ‘alkol, marihuana (esrar olarak da bilinir) ve tütün’ üzere eserlerin çağrışımını yapan isimlerin ise ‘ağır uyuşturucu’ kapsamına girmeyeceğini ve yasaklanmayacağı da açıklamalara eklendi.

Amazon’un sahip olduğu platform alınan karar ile ilgili yaptığı açıklamada, “Mevcut siyasetimiz kapsamında bildirilen birçok rahatsız edici kullanıcı ismini kaldırmış olsak da Twitch’te daha çeşitli, inançlı ve kapsayıcı bir global topluluk geliştirmek için bu usul daha güçlü tedbirler almanın gerekli olduğunu düşünüyoruz” tabirlerini kullandı.

Haberlere nazaran Twitch, bu kuralların yürürlüğe girmesinden evvel tüm kullanıcılara 1 Mart 2022 tarihine kadar mühlet vereceğini; bu tarihten sonra da kurallara uymayan hesapların askıya alınacağını da kelamlarına ekledi. Bunun sonucunda da platformdaki insanların tecrübesinde bir sorun olmadan yeni bir kullanıcı ismi düşünmek ve ‘markalaşma’ uğraşlarını düzeltmek için vaktinin olacağı söz edildi. Son olarak ‘cinsellik ve ağır uyuşturucu’ çağrıştıran ve siyasete uyup uymadığı muhakkak olmayan isimlere de 1 Mart tarihinden sonra isimlerini değiştirmek için bir talih tanınacağı açıklamalarda yer aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.