Genel

Yardım Vaadiyle İnsanların Bilgilerini Çalan İnternet Sitesi

Milyonlarca insanın birbiriyle irtibat içerisinde olduğu bir ortam olması sebebiyle internet birçok vakit kamuoyu oluşturmak, gerektiğinde ise yardım toplamak için harika bir fırsat olabiliyor. Fakat hepimiz biliyoruz ki bu durum birebir vakitte internetin, insanların yardımsever ve yeterli niyetli hislerinden faydalanarak kendilerine çıkar sağlamak isteyen berbat niyetli insanların da yuvası olmak için de epey uygun bir ortam olduğu manasına geliyor.

Yardım ve takviye vaadiyle insanları dolandıran kişi ve sitelerin sayısı her geçen gün artıyor ve maalesef ki bunlardan hangisi gerçek, hangisi dolandırıcı anlamak bazen hakikaten güç olabiliyor. İşte bu sitelerden birisi olan Umutverir.com’un oyunu da, hakkında yapılan şikayetlerin akabinde ortaya çıktı.

Maddi yardım vaadiyle insanların kimlik bilgileri çalınıyor

İnsani Yardım Vakfı olarak tanımlanan otomatik kelamda yardım sistemi, yapılan bağışlarla yardıma muhtaç olan bireylere maddi takviye sağlamayı vaat ediyor. Bağışçılardan para transferi olarak gelen paraların bir havuzda toplandığının belirtildiği sitede, bu bağışların sistemde kayıtlı olan gereksinim sahiplerine otomatik bir halde banka transferi yolu ile paylaşıldığı kaydediliyor.

Maddi takviye için müracaat alan site, daha sonrasında ise WhatsApp üzerinden size ulaşarak bütün kimlik bilgilerinizi topluyor. Yani aslında bu dolandırıcı çetesi yardım etmek isteyenleri değil de, yardıma muhtaç olduğu için siteye müracaat yapanları dolandırıyor. IBAN’ınızı sisteme tanımlamanızın ve banka hesaplarından 1-3 TL ortası bir ödeme yapıldıktan sonra dekontu paylaşmanızı isteyen dolandırıcılar, bu sürecin tamamlanmasının ardındansa sizi engelliyor. Sizin çalınan bu bilgilerinizin ne için kullanıldığı ise dolandırıcıların insafına kalmış oluyor.

21 Ocak 2021 tarihinde kurulan İzmir merkezli dolandırıcılık sitesinde yer alan adresler araştırıldığında ise vakifyardim.com ve destekeli.com isminde iki site daha çıkıyor. Fakat bu sitelerin foyası ortaya çıkmış olacak ki dolandırıcılar şu an yalnızca umutverir.com üzerinden hırsızlıklarını sürdürüyor.

Umutverir.com mağdurlarından şikayetler geliyor

Daha evvel yaşanan yüzlerce misal çaptaki dolandırıcılık olayına karşın günümüzde hala bu türlü bir şeyin yaşanıyor oluşu ise internet okuryazarlığı düzeyinin ne kadar düşük olduğunu bir kere daha gözler önüne seriyor. Umutverir.com hakkında şikayetvar.com’da da pek çok şikayet bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.