Genel

Yargıtaya yapay zeka geliyor

Yargıtay kararları, kanunların daha uygun değerlendirilebilmesi ve davaların sonunun belirlenmesinde büyük ehemmiyet taşıyor. Emsal niteliği taşıyan Yargıtay kararları, davaların sonucunu etkiliyor. Durum bu türlü olunca vatandaşlar ve avukatlar, dava açmadan evvel ilgili tüm Yargıtay kararlarını inceliyor.

Yargıtayda yapay zeka sistemi 2023’te devreye girecek

Yargıtay kararlarına süratli erişim için yurt dışında yapay zeka sistemi kullanılıyor. Türkiye’de de Yargıtaya yapay zeka sistemi geliyor. Sisteminin ihale süreci tamamlandı ve 2023’te devreye girmesi planlandı.

Yapay zeka ne işe yarayacak?

Yargıtayda yapay zeka sistemi, karar alımıyla ilgili bir müdahalede bulunmayacak. Tüm Yargıtay kararlarına süratli ulaşım imkanı sunacak. Yapay zekaya girilen bilgiler ışığında hususla ilgili tüm Yargıtay kararları ilgi ve önem sırasına nazaran listelenecek. Böylelikle vatandaşların ve avukatların saatlerce araştırma yapması gerekmeyecek. 2015’ten bu yana tüm Yargıtay kararları kamunun erişimine açık biçimde paylaşılıyor. Bu süreçte 6 milyondan fazla karar ilan edildi. Karar sayısı arttıkça ilgili kararlara erişim de zorlaşıyor. Davayla ilgili kıymetli Yargıtay kararları beğenilen kaçabiliyor. Yapay zeka sayesinde bu kaygı ortadan kalkacak.

Sistemin ilerleyen etaplarında ise vatandaş ve avukatlar elindeki tüm bilgileri ve kanıtları sisteme girerek davayı kazanma ihtimalini öğrenebilecek. Dava açıp açmama kararı buna nazaran verilebilecek.

Bu özelliklerin yanı sıra savcılık ve müzakere sürecini hızlandırmak için de yapay zekadan yararlanılacak. Yapay zeka, 200-300 sayfalık dava belgelerinin özetlerini hazırlayacak.

Yargıtay Lideri Mehmet Akarca, sistemin fiyatsız olmasını planladıklarını söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.