Genel

Yeni bir iPhone SE 4 modeli olacak mı; olacaksa ne vakit tanıtılacak?

Yalnızca birkaç ay evvel, tecrübeli Apple analistleri, iPhone SE serisinin popülerliği ve karlılığı konusundaki kuşkular nedeniyle Apple’ın SE 4’ü piyasaya sürme planlarından vazgeçtiğini tez etmişti. Birebir analistler, iki ay sonra ise Apple’ın iPhone SE 4’ü geliştirmeye tekrar başladığını söyledi. Lakin şirketin, küçük boyutlu iPhone için başlangıçta planlanandan çok daha sonraki bir çıkış tarihini hedeflediği söyleniyordu.

Şimdi ise, sağlam bir sızıntı kaynağı olan Jeff Pu, Apple’ın 2025’te yeni iPhone SE modelini piyasaya süreceğini söylüyor. Bu da bize, çıkış tarihinin ne vakit olabileceğine dair daha düzgün bir fikir sunuyor.

En yeni iPhone SE modeli olan iPhone SE (2022), fiyatına nazaran etkileyici performansı ve 5G irtibatıyla Apple’ın klasik ancak eskimeye başlayan iPhone dizaynını tekrar canlandırmıştı. iPhone SE 4’ün ise seriyi çağdaş akıllı telefon standartlarına uygun hale getirmesi bekleniyor.

Apple’ın, mevcut iPhone SE’nin büyük çerçevelerinden ve küçük ekran boyutundan vazgeçerek, iPhone X’e emsal bir ekran tertibine geçeceği kestirim ediliyor. Makul bir geçmişe sahip sızıntı kaynağı Ross Young da, iPhone SE 4’ün 6.1 inç ekrana ve bir çentiğe sahip olacağını sav ediyor. Analist Ming-Chi Kuo ise, yeni SE modelinin Apple’ın en son standart iPhone’unda kullanılan OLED ekranı devralacağını belirtiyor.

Her ikisi de iPhone SE’nin muhtemelen Face ID yeteneğine sahip olacağı konusunda hemfikir üzere gözüküyor. Fakat Apple’ın Touch ID’ye bağlı kalması ve sensörü ön yerine bir yan düğmeye yerleştirmesi de mümkün görünüyor.

Telefonun ilişki yeteneklerine bakarsak… Jeff Pu, Apple’ın, çip üreticisi ortağı TSMC tarafından 4 nm’lik bir süreç kullanılarak üretilecek özel olarak tasarlanmış bir 5G modem geliştirdiğini bildiriyor. Bu 5G çipinin, Qualcomm benzerleri tarafından üretilen rakip modemlere nazaran rastgele bir performans yahut güç verimliliği güzelleştirmesi sunup sunmayacağı şimdi belirli değil. Fakat iPhone SE 4’ün sınıfı için hayli yeterli bir ağ kontağı sunacağını rahatlıkla iddia edilebilir.

iPhone SE (2022) geçtiğimiz yıl Mart ayında piyasaya sunulurken, iPhone SE (2020) ondan iki yıl evvel, Nisan 2020’de piyasaya sürülmüştü. Şayet Pu’nun iPhone SE 4 için 2025 çıkış yılı varsayımı doğruysa, telefonun ilkbaharda piyasaya sürüleceği kestirim edilebilir:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.