Genel

2021 yılında Türkiye’de en çok yatırım alan kesim oyun bölümü oldu

Oyun bölümü ülkemizde bilhassa son yıllarda süratli bir şekilde büyüyor. Fakat elbette hala yolun başındayız diyebiliriz. Geçtiğimiz saatlerde de Game Factory ve Startup Centrum’un 2021 yılı için hazırladığı rapor paylaşıldı.

En Çok Yatırım Alan Bölüm

Game Factory ve Startup Centrum’un raporuna nazaran 2021 yılında oyun bölümü, Türkiye’nin en çok sayıda yatırım alan bölümü oldu. 2020 yılında Türkiye’deki 10 tane oyun teşebbüsü yatırım alırken bu sayı geçtiğimiz yıl 54’e yükseldi. Oyun kesiminin akabinde, 2021 yılında 46 tane teşebbüsle yapay zeka alanı 2. sıraya ulaşırken 39 tane teşebbüsle data & analitik alanı 3. sıraya geldi. Finans alanı ise 34 teşebbüsle 4. sırada yer aldı.

2020 yılında Türk oyun dalına yapılan yatırımlar 13,1 milyon dolarken bu sayı geçtiğimiz yıl 266 milyon dolara yükseldi. Bu sayı umuyoruz ki 2022 yılında da tıpkı, hatta daha yüksek oranda artar.

Oyun geliştiricilere özel kuluçka merkezi Game Factory’nin CEO’su Efe Küçük, 2021 yılını kıymetlendirdi ve bu yılki beklentilerini paylaştı. Küçük, Türk oyun bölümünün bilhassa taşınabilir ve blockchain teknolojileri alanda dünyadaki ilgi alımlı noktalardan biri olmaya devam edeceğini vurguladı.

“Geçtiğimiz yıl 54 tane oyun teşebbüsüne yatırım yapıldığını görüyoruz. Bu 54 teşebbüsün 48 tanesi oyun stüdyosu ve bu 48 oyun stüdyosunun 40 tanesi taşınabilir oyun odaklı. 2021 yılı oyun bölümü için yıldız yıllardan birisi oldu. 2022 yılında ise en az 2 tane daha oyun stüdyosunun unicorn olmasıyla hem de blockchain dünyasının oyun tarafındaki entegrasyonlarıyla birlikte Türk oyun kesimine yapılacak yatırımların 400 milyon doların üstüne çıkmasını bekliyorum.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.