Genel

ABD Çin Yasağı Yüzünden ABD Operatörleri FCC’den Borç İstedi

Son vakitlerde ABD’den yaptırımlara maruz kalan Huawei, 2021 yılı gelirlerini açıkladı. Şirket, 2021 yılındaki gelirinin bir evvelki yıla nazaran %29 düşüş göstererek 99.5 milyara gerilediğini duyurdu. Donald Trump yöneti tarafından siber güvenlik ve casusluk üzere sebeplerden ötürü uygulanan yaptırımların bu düşüşte büyük bir rolü olabileceği de gelen haberler ortasında yer almıştı.

Eski ABD lideri Donald Trump periyodunda başlayan Çinli elektronik devlerine karşı yaptırımlar bugüne kadar devam etti. Huawei üzere Çin merkezli şirketlerin ABD’li kuruluşların yeni ekipman lisanslamasının önüne geçiyor. Artık ise ABD, ABD’li operatörlerin kullandığı Huawei ve ZTE eserlerini kullanmamaları gerktiği hakkında uyardı.

ABD’li operatörler Huawei ve ZTE eserleri kullanma yasağı getirildi

ABD’li operatörler Huawei ve ZTE eserlerini değiştirmenin iddiası maliyeti bu kere değerli ölçüde arttı. Cuma günü, Federal İrtibat Komitesi (FCC) lideri Jessica Rosenworcel Kongre’ye, operatörlerin ABD hükümeti tarafından inançsız kabul edilen ekipmanların kopması yahut değiştirilmesi için 5.6 milyar dolarlık geri ödeme için başvurduklarını söyledi.

Eylül 2020’de FCC, bu değişim süreci için yaklaşık 1.8 milyar dolara mal olacağını kestirim etti. FCC, Aralık 2020’de bu değişim gereksinimi içinyaklaşık 1.9 milyar dolar ayırdı. Fakat Rosenworcel Cuma günü yaptığı açıklamada; “FCC’nin ağlarında ulusal güvenlik tehdidi oluşturan ekipmanları kaldırma ve değiştirme planları geliştiren taşıyıcılardan 181’den fazla müracaat aldığını, Kongre’nin güvenlik maksatlarını ilerletmek ve ABD’nin 5G güvenliğinde öncülük etmeye devam etmesini sağlamak için bu program için kâfi fonun bulunmasını sağlamak için Kongre ile çalışmayı dört gözle beklediğini” belirtti.

FCC bu operatörlerden gelen müracaatlar, üç aylık dosyalama süreci üç katından fazla olurken, en son faturanın kesinlikle 5.6 milyar dolar olması gerekmediğinin altını çizdi. Birincisi, Kongre bu ödemeleri şimdi tahsis etmedi. Rosenworcel ayrıyeten geçtiğimiz cuma günü müracaatların gözden geçirildiği hakkında bir tweet attı. Bu yüzden de belirtilen bütçenin yani 5.6 milyar dolardan daha az ödeme yapılma ihtimali var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.