Genel

Açık kaynak geliştiricisi kendisine ilişkin kütüphaneleri bozarak kaosa neden oldu

Birçok projede kullanılan tanınan color.js ve faker.js açık kaynak kütüphanelerinin geliştiricisi tabir yerindeyse tam bir kaosa neden oldu. Marak Squires isimli kod müellifi, kendi geliştirdiği fiyatsız kütüphaneleri kasıtlı olarak bozdu.

GitHub geliştiricisi, kütüphanelere erişen milyonlarca kullanıcıyı etkileyen bir güncelleme ile, oluşturduğu iki değerli açık kaynaklı belgeyi çalışmaz hale getirdi. Squires bunu “kurumsal açgözlülüğü” protesto etmek için yaptı.

Büyük şirketleri uyarmıştı

Marak daha evvel Fortune 500 şirketlerini fiyatsız çalışmalarıyla desteklemeyeceği konusunda ihtarda bulunmuştu. Kelam konusu kütüphanelerden Amazon da dahil olmak çok sayıda büyük şirket faydalanıyor. 18.953 projenin color.js, 2.571 projenin ise faker.js’ye bağlı olduğunu hatırlatalım.

Marak, 20.000’den fazla projede yararlanılan kütüphaneleri yalnızca “kullanan” lakin rastgele bir kod katkısı sağlamayan yahut ortaya çıkan meseleleri çözmeye yardımcı olmayan şirketleri maksat almış üzere görünüyor. Çünkü kendisi bu firmalardan “altı haneli” yıllık maaş talebinde bulunmuştu.

Github kanadında ise Marak Squire‘a reaksiyon vardı. Platform çabucak kullanıcının hesabını askıya aldı. Fakat bu atak kullanıcıları ikiye böldü. Squire’ın tarafında olanlar protestoyu desteklerken, aksi görüşte olanlar Github’ın hesabını kapatarak hakikat olanı yaptığını düşünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.