Genel

Akıllı telefonunuzu neden bir otelde yahut havaalanında şarj etmemelisiniz?

Havaalanı üzere yerlerde herkesin kullanımı için USB girişleri vardır ve bu girişleri telefonunuzu şarj etmek için kullanabilirsiniz. Lakin FBI’a nazaran bunu mutlaka yapmamalısınız.

Uyarı geçtiğimiz hafta FBI’ın Denver saha ofisinden geldi. Ofis, yalnızca Denver’da yaşayanları değil, tüm gezginleri havaalanları, oteller ya da pazar yerleri üzere kamusal alanlardaki ücretsiz şarj istasyonlarını kullanmamaları konusunda uyarıyor: “Havaalanlarında, otellerde yahut alışveriş merkezlerinde ücretsiz şarj istasyonları kullanmaktan kaçının. Makus niyetli şahıslar, aygıtlara makus maksatlı yazılım ve izleme yazılımı yerleştirmek için genel USB temas noktalarını kullanmanın yollarını buldular. Kendi şarj aygıtınızı ve USB kablonuzu taşıyın ve bir elektrik prizi kullanın.”

FBI burada “juice jacking” ismi verilen bir atak cinsinden bahsediyor: Makus niyetli bireyler halka açık şarj aygıtlarına kötü emelli yazılım bulaştırıyor, hatta bazen insanları bu portları kullanmaya teşvik etmek için yanına kendi kablolarını bırakıyorlar. Telefonunuzu virüslü bir USB şarj aygıtına taktığınızda, bu berbat gayeli yazılım aygıtınıza yüklenebiliyor, telefonunuzu kilitleyebiliyor yahut hassas bilgileri kopyalayıp makus niyetli kullanıcılara gönderebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.