Genel

Amazon Prime ABD Fiyatlarına Artırım Yapıldı

Bilhassa ülkemiz Türkiye’de yaptığı mahallî fiyatlandırma ile Türk kullanıcıların gönlünde taht kuran ve birçok ülkede de ucuz bir abonelik fiyatına sahip olan Amazon Prime, ABD’de yıllık ve aylık abonelik fiyatlarına artırım yaptı.

Biz de bu husus hakkında konuşabiliriz diye düşündük zira Amazon, 2018 yılından beri Amazon Prime abonelik fiyatlarına ABD’de artırım yapmıyordu. Türkiye’ye birinci geldiğinde de fiyatların bu düzeyde kalmaya devam edeceği açıklanmış; artırım gelmeyeceği söylenmişti. Amazon Prime, ABD fiyatlarına ne kadar artırım yaptı? Amazon Prime Türkiye’ye de artırım yapar mı? Gelin bakalım.

Amazon Prime artırımları 18 Şubat’tan itibaren geçerli olacak

Şubat ayının 18’inci gününden itibaren geçerli olacak olan artırımlarda fiyat değişiklikleri şöyle oldu:

  • Amazon Prime yıllık fiyat (ABD): 119 dolar – 139 dolar (yaklaşık %17 zam)
  • Amazon Prime aylık fiyat (ABD): 12,99 dolar – 14,99 dolar (yaklaşık %15 zam)

18 Şubat’ta başlayacak dedik evet lakin bu gelecek olan yeni üyeler için geçerli. Aslında Amazon Prime aboneliği olan kullanıcılara bu fiyatlar 25 Mart’tan itibaren geçerli olacak.

Bu artırım niçin?’ diye sorabilirsiniz ve sormakta çok haklısınız. Amazon Prime’ın önderi Jamil Ghani, artırımların sebebini artan maaşlara ve kargo maliyetlerinin artışına bağlıyor. Olağan bir de Netflix ve HBO üzere rakip şirketlerin abonelik fiyatlarına yaptığı artırımlar var.

Amazon Prime Türkiye’ye de artırım yapılır mı?

Amazon Prime, Türkiye’ye birinci geldiği vakit Amazon Prime’ın önderi Jamil Ghani ile Fatih Altaylı’nın yaptığı bir röportajı sizlere aktarmıştık. Bu röportajda Ghani, Türkiye’de yaptıkları fiyatlandırmanın tanıtım için süreksiz bir şey olmadığını ve bu türlü kalacağını, zati 8 TL’nin 1 dolara yakın bir ölçüye tekabül ettiğini, bu sebeple çok fazla Türk aboneye sahip olmak istediklerini belirtmişti.

Alışılmış bu açıklama yapıldığı vakit yıl 2020 idi ve dolar 7 düzeyinde ilerliyordu. Amazon Prime’ın ABD’ye 2018 yılından bu yana yaptığı birinci artırım, akıllara direkt ‘Türkiye’ye de artırım gelir mi?’ sorusunu getiriyor. Ghani’nin 2020’deki açıklamalarına nazaran gelmemesi gerekiyor fakat enflasyon ve kur farkı üzere ögeler göz önüne alındığında ihtimal var diyebiliriz. Bu noktada şayet artırım gelse bile tekrar mahallî fiyatlandırmaya uygun olarak cüzi bir ölçüde geleceğini söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.