Genel

Biden’den değişik hack kararı! Herkes şaşkın!

Emir, kolluk kuvvetleri, savunma ve istihbaratla ilgili olanlar da dahil olmak üzere tüm departmanlar için geçerli olacak. Ayrıyeten, geçmişte ABD hükümeti hakkında kamuya açık olmayan bilgileri ifşa etmek için kullanılan casus yazılımların kullanımı da yasaklanıyor.

Biden idaresinin Beyaz Saray web sitesinde yayınladığı yürütme buyruğu, etkilenecek casus yazılım satıcılarının bir listesini içermiyor. TechCrunch’a nazaran, hükümet yetkilileri muhabirler tarafından sorulduğunda muhakkak firmaları isimlendirmeyi reddetti. Fakat idare, buyruğun ABD ve yabancı üretimi casus yazılımları içerdiğini söylüyor. Talimatta belirtilen kriterlere bakılırsa, İsrail’in NSO Kümesi ve Makedonya’nın Cytrox’u üzere bilinen hükümet casus yazılım üreticileri etkileniyor.

Biden’den değişik hack kararı! Herkes şaşkın!

Güvenlik araştırmacıları ticari casus yazılımların oluşturduğu tehlikeler konusunda uzun müddettir ihtarda bulunuyorlar. Bu çeşit programlar sıklıkla, tüm yazılım ekosistemlerini inançsız hale getiren evvelce açıklanmamış güvenlik açıklarını hedefliyor. NSO Group’un makus şöhretli Pegasus casus yazılımı kelam konusu olduğunda, firma, kurbanın rastgele bir şeye dokunmasına gerek kalmadan programın bir iPhone’a bulaşmasına müsaade veren iOS’taki bir CoreGraphics güvenlik açığından yararlandı. Ayrıyeten, birçok hükümet önemli kabahatleri araştırmak için casus yazılımları tavırlı bir formda kullandığını argüman etse de bu, kimilerinin yazılımı ülke içi gözetleme ve siyasi muhalifleri maksat almak için kullanmasını engellemedi.

The Hill’e konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, “Dijital otoriterlik tehdidi ve dünyadaki uygulamalar konusunda çok kaygılıyız, fakat teknolojinin berbata kullanımının rastgele bir eyalette meydana gelebileceğinin de farkındayız” dedi. “Bu nedenle, teknolojinin kullanılmasını istediğimiz biçimin tüm dünyada insan hakları ve demokratik prensiplerle uyumlu olmasını sağlamak için adımlar atıyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.