Genel

Bir Bölümün Sonu: 3G Hizmetleri Yakında Kullanılamayacak

3G hizmetini kullananlar yakında için son zil çalmak üzere. Ağlar artık 3G hizmetlerini emekliye ayırmaya hazırlanıyor. Bunun sebebi ise taşınabilir sinyalleri iletmek için hudutlu spektrum kaynak kullanılabilmesi. Muhakkak ağlar için ne kadar fazla spektrum mevcutsa, kapsama, güvenilirlik ve sürat açısından sunulabilecek hizmet de o kadar uygun olur.

Ağlar 3G’yi kapatarak, 4G ve 5G için daha fazla spektrum kullanabilir ve 4G, 5G hizmetlerini iyileştirebilirler. Daha süratli ve çağdaş hizmetler sunan 4G ve 5G kullanıcının talebini daha düzgün karşılayabilir. Böylelikle 6G’ye giden yolun da önü açılmış olur.

Çok eski bir telefon kullanıyorsanız artık vedalaşmanız gerekebilir…

Şayet telefonunuzun desteklediği tek hizmet 3G’yse taşınabilir ağların 3G dayanağını kapatmasıyla birlikte yeni bir telefon almanız gerekebilir. Umuyoruz ki bu durum çok fazla kişiyi mağdur etmez… Telefonunu değiştirmeyi düşünenler yahut mecbur kalacak olanlar buradan uygun fiyatlı telefon tekliflerimize ulaşabilirler.

Bunun yanı sıra 2010 ve 2021 yılları ortasında üretilen birden fazla otomobilde navigasyon sistemleri, pozisyon ve trafik bilgileri üzere akıllı hizmetler için 3G kullanıyor. Telefonların bilakis otomobiller için tahlil yeni bir otomobil almak olmayacak. Bu sorunu çözmek için yazılım güncellemesi kâfi olacak üzere duruyor. Birtakım otomobillerde bu güncelleme kablosuz olarak bile gerçekleştirilebilir.

Şayet yalnızca 3G kapsama alanına sahip bir bölgede yaşıyor yahut çalışıyorsanız, bu sizin için çok daha büyük bir sorun haline gelecektir. Lakin 3G’nin kapanmasıyla 4G ve 5G hizmetler ekstra spektrum operatörleri kazanacağından bu hizmetlerin kapsama alanları da genişleyecek ve birçok alanı dolduracak bir hal alacak.

Önümüzdeki günlerde 4G’nin de kapanacağını görür müyüz bilmem. En azından 5G daha yaygın bir hale gelene ve 6G açılana kadar 4G kullanmaya devam edebileceğimizi umuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.