Genel

Dünyanın Birinci 500 Hz Monitörü Açığa Çıktı

Dünyanın en büyük LCD, OLED ve kavisli ekran üreticilerinden bir tanesi olan BOE Technology, yakın bir gelecekte monitör kesiminde ihtilal yaşatacak üzere görünüyor. Çünkü şirkete ilişkin olan bir görüntünün sızdırılması, BOE Technology’nin tam 500 Hz tazeleme oranı sunan bir monitör üzerinde çalıştığını gözler önüne seriyor.

Mevcut şartlar altında piyasaya sürülen en düzgün monitörler, 360 Hz tazeleme oranı sunuyor. BOE Technology’nin üzerinde çalıştığı monitör ise bu sonu daha da üst düzeye taşıyor. 27 inç büyüklüğündeki monitörde OLED panel tercih etmeyen mühendisler, sızdırılan görüntüde oksit yarı iletken görüntüleme teknolojisinden bahsediyorlar. Bu TFT’yi düşündürüyor olsa da net bir açıklama yapılması gerekiyor.

Prototip, işte bu türlü görünüyor

Bir monitörün 500 Hz tazeleme oranı sunabilmesi demek, bu monitörün her 2 milisaniyede 1 sefer yeni imaj oluşturması manasına geliyor. Bu imaj oluşumu 360 Hz’lik monitörlerde 2,78 milisaniyede 1 sefer, 240 Hz’lik monitörlerde 4,17 milisaniyede 1 kere gerçekleşiyor. 60 Hz ekranda manzara oluşumu 16,7 milisaniyede 1 defa gerçekleşirken 144 Hz’deki tanınan monitörler, 6,95 milisaniyede 1 sefer yeni manzara oluşturuyor. Bu oranlardan, kullandığınız monitör ile BOE Technology’nin şimdi üretim evresinde olan monitörünü kıyaslayabilirsiniz.

BOE Technology’nin üzerinde çalıştığı monitör, 500 Hz tazeleme oranını sırf 1080p imaj kalitesinde sunabiliyor. Bu pek de şaşırtan bir durum değil. Çünkü 360 Hz tazeleme oranı sunan monitörler de tıpkı çözünürlük takviyesine sahipler. Bu durum ilerleyen devirlerde nasıl değişir bilinmez fakat yaşanan gelişmeler, monitör teknolojilerinde çok büyük yeniliklerle karşılaşacağımızın açık bir göstergesi. Pekala 500 Hz tazeleme oranına muhtaçlık var mı? İşte bu sorunun karşılığı tartışmalı…

İşte 500 Hz tazeleme oranına sahip monitörün sızdırılan görüntüsü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.