Genel

Elon Musk kendi yapay zeka şirketini kuruyor

The Wall Street Journal ve The Financial Times’a nazaran Musk, X.AI Corp. isminde yeni bir yapay zeka şirketi kurdu. Kaynakların görüntülediği, geçen aya ilişkin bir devlet evrakına nazaran yeni şirket Nevada’da kuruldu ve Musk’ı şu halde listeliyor: tek yönetici ve sekreter olarak aile ofislerinin yöneticisi Jared Birchall. Çok şirketli yöneticinin “X” harfine özel bir yakınlığı olduğu biliniyor ve hatta yakın vakitte Twitter, Inc.’in ismini X Corp olarak değiştirdi.

Musk, AI projelerine yabancı değil. Neredeyse on yıl evvel şirketten ayrılmadan evvel OpenAI’yi şahsen kendisi kurmuştu. Lakin ChatGPT’nin popülaritesindeki süratli yükselişinden sonra Musk, teknolojinin düzenlenmesi gerektiğini savundu ve teknoloji başkanlarını geliştirmeye altı aylık bir orta vermeye çağıran açık bir mektup imzaladı.

Elon Musk kendi yapay zeka şirketini kuruyor

Ancak bu noktada, Musk’ın X.AI Corp için planları ve gerçek bir ChatGPT rakibi oluşturmak isteyip istemediği hala belirsizliğini koruyor. Detaylar evvelki raporlar Musk’ın az da olsa yapay zeka eforlarının nasıl ilerlediğine dair ipuçları veriyor. Mart ayında, yeni projeyi yönettiğine inanılan bilim adamı Igor Babuschkin de dahil olmak üzere iki eski DeepMind araştırmacısını işe aldığı bildirildi.

Musk’ın ayrıyeten Twitter’ın bilgi merkezlerinden birinde AI geliştirme için 10.000 GPU satın aldığı bildirildi. Ayrıyeten The Times’a nazaran, yeni teşebbüsüne para yatırmak için Tesla ve SpaceX yatırımcılarıyla şimdiden görüşmeler yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.