Genel

Flutter Nedir? Fiyatsız Flutter Öğrenebileceğiniz Kurslar

Kimileri yaygın, kimileri seyrek kullanılan onlarca farklı programlama lisanı var. Bu lisanlardan birine hakim olmak elbette şahane bir maharet fakat tek platform ya da aygıt odaklı uygulama geliştirmek büyük bir vakit kaybı. İşte bu noktada devreye Flutter üzere sistemler gidiyor. Bir arayüz yazılım geliştirme kiti olarak tanımlanan Flutter, Google başta olmak üzere pek çok büyük şirket tarafından kullanılıyor ve destekleniyor.

Flutter kullanarak bir yazılım geliştirenler, geliştirdikleri uygulamayı farklı işletim sistemlerinde, farklı platformlarda ve farklı aygıtlarda yerelleştirmek için uğraşmazlar. Yani tek bir kod tabanı yazarak oluşturulan uygulamalar tüm işletim sistemleri, platform ve aygıtlarda uyumlu olarak çalışabiliyor. Gelin Flutter nedir biraz daha yakından tanıyalım ve bu sistemi öğrenebileceğiniz fiyatsız online kursları görelim.

Flutter nedir, ne için kullanılır?

Flutter, 2017 yılında Google tarafından oluşturulmuş ve açık kaynak kodlu olduğu için kullanıcılar tarafından geliştirilmiş bir arayüz yazılım geliştirme kitidir. Flutter, yeniden Google tarafından geliştirilen ve ECMA’nın standart haline getirdiği bir programlama lisanı olan Dart tarafından desteklenmektedir.

Flutter kullanan yazılım geliştiriciler, yayınlamak istedikleri uygulama ve yazılımlar için tek bir kod tabanı müellifler. Flutter üzerinden yazılan kod tabanı tüm işletim sistemleri, platformlar ve aygıtlarla uyumlu olarak çalışır. Yani farklı sistemler için yazılımın yerelleştirilmesi gerekmez.

Flutter ile hazırlayacağınız tek bir kod tabanı üzerinden geliştirilen uygulama; Android, iOS, Windows, MacOS, Linux ve web uyumlu olacaktır. Tüm bu işletim sistemi, platform ve aygıtların yanı sıra widget üzere araçların oluşturulmasında da Flutter, geliştiricilerin en kıymetli yardımcılarından bir adedidir.

Flutter kullanmanın avantajları:

 • Flutter; JavaScript, ARM ve Intel makine kodunu derlediği için süratlidir.
 • Kod tabanında yapılan değişiklikleri ve güncellemeleri anında görürsünüz.
 • Tüm dizaynlar özelleştirilebilir ve uyarlanabilir.
 • Tüm denetim geliştiricilerin elindedir.
 • Flutter’da tek bir kod tabanı ile taşınabilir, web, masaüstü ve gömülü sistemler ile uyumlu uygulamalar geliştirebilirsiniz.
 • Otomatik test sistemi sunar.
 • Google başta olmak üzere eBay, Toyota, MGM Resorts üzere pek çok büyük şirket tarafından desteklenir.
 • Açık kaynak kodlu olduğu için geliştirmelere açıktır.
 • Tüm platformlarla uyumlu Dart programlama lisanı tarafından desteklenir.
 • Her vakit aktüeldir.

Udemy’de fiyatsız olarak katılabileceğiniz online Flutter kursları:

 • Telefondan Kodlama Yapmayı Öğren (Dart/Flutter) Birinci 2 Düzey
 • Flutter ile Birinci Uygulamamızı Geliştirelim
 • Flutter ve Paketler
 • Android Studio ile Taşınabilir Uygulama Geliştirme (Başlangıç)

Telefondan Kodlama Yapmayı Öğren (Dart/Flutter) Birinci 2 Düzey

Yazılım Geliştirici Oğuz Başaran tarafından hazırlanan Telefondan Kodlama Yapmayı Öğren (Dart/Flutter) Birinci 2 Düzey kursu, kodlama öğrenmek isteyen lakin nereden başlayacağını bilemeyenlere hitap ediyor. İştirakçiler kurs boyunca taşınabilir aygıtlar üzerinden yazılım geliştirmeyi öğrenecek ve sonunda Flutter ile Dart sistemlerine hakim bir biçimde kendini geliştirmeye hazır olacak. Kursun Udemy sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Flutter ile Birinci Uygulamamızı Geliştirelim

Software-Game Developer AOS Software tarafından hazırlanan Flutter ile Birinci Uygulamamızı Geliştirelim kursu sonunda iştirakçiler, Flutter üzerinden Android ve iOS taşınabilir uygulamaları geliştirmeyi ve API’den bilgi çekme sürecini öğrenmiş olacaklar. Kurs başlangıç düzeyinde olsa bile yeniden de iştirakçilerin temel Flutter bilgisine hakim olmaları gerekiyor. Kursun Udemy sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Flutter ve Paketler

Flutter Developer & Instructor Levent Kantaroğlu tarafından hazırlanan Flutter ve Paketler kursu sonunda iştirakçiler; Flutter uygulamasına paket yüklemeyi, Flutter paketlerinin yapısını, kendi paketlerini hazırlamayı ve kendi paketlerini yayınlamayı öğrenmiş olacaklar. İştirakçilerin temel Dart ve Flutter bilgisine hakim olmaları gerekiyor. Kursun Udemy sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Android Studio ile Taşınabilir Uygulama Geliştirme (Başlangıç)

Eğitimci ve Program Geliştirici Levent Ertunalılar tarafından hazırlanan Android Studio ile Taşınabilir Uygulama Geliştirme (Başlangıç) kursu sonunda programlama hakkında hiçbir bilgisi olmayan kullanıcılar bile temel Dart ve Flutter bilgilerine hakim olacaklar. Kurs son derece temel bir eğitim verdiği için iştirakçilerin sırf internete bağlanabilen bir bilgisayara sahip olmaları kâfi. Kursun Udemy sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Tek kod tabanı ile tüm sistemlerle uyumlu uygulamalar geliştirilmesini sağlayan Flutter nedir, ne için kullanılır üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu sistemi öğrenmek için katılabileceğiniz fiyatsız online Flutter kurslarını listeledik. Flutter hakkındaki niyetlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.