Genel

Google Türkiye, Android Zelzele İkazları Sistemi’ni Açıkladı

Ülkemizdeki Android telefon kullanıcıları, son olarak geçtiğimiz haftalarda Google’ın hayat kurtarma potansiyeli yüksek bir uygulamasını birinci gözden deneyimlemişlerdi. Antalya’da gerçekleşen 5,3’lük zelzelenin sarsıntısı şimdi hissedilmeye başlamadan evvel kullanıcılar, zelzele olacağına dair bildirim almışlardı ve saniyeler sonra sarsıntı hissedilmeye başlamıştı.

İşte bu ihtar, geçtiğimiz yıl ülkemizde de etkinleştirilen Google’ın Android Sarsıntı İkazları Sistemi sayesinde tüm Android kullanıcılarına gönderilmişti. Bugün, daha evvel de Alanya ve Balıkesir’deki zelzelelerde birtakım Android kullanıcılarına bildirim gönderen sistem hakkında Google Türkiye tarafından ayrıntılı bilgiler paylaşıldı. Google Eser Yöneticisi Boone Spooner da düzenlenen basın toplantısına katılarak ayrıntıları aktardı.

Android Sarsıntı İkazları Sistemi nedir?

Google’ın Android Zelzele İkazları Sistemi, 4,5 ve üzeri büyüklüğündeki tüm sarsıntılar için kullanıcılarına ikaz göndermeyi amaçlıyor. Bir sarsıntı, Mercalli şiddet ölçeğine nazaran bedellendiriliyor ve şiddet ölçeği 4 ve üzerindeyse, kullanıcılara iki farklı tıpta ikaz gönderilebiliyor. Bu iki ihtar, şiddet ölçeğine nazaran farklılık gösteriyor.

  • Mercalli ölçeğine nazaran 3 – 5 ortasında ise (deprem büyüklüğü asgarî 4,5 olmak kuralıyla) kullanıcılara ‘Farkına Var’ uyarısı gönderiliyor. Bu ihtar, telefonun bildirimlerinde gösteriliyor ve kullanıcıya hafif sallantı uyarısı geçiliyor.
  • Mercalli ölçeğine nazaran 5 ve üzeri şiddetteki sarsıntılarda, yani büyüklüğü ortalama 5 ve üzeri olan sarsıntılarda ise kullanıcılara ekranın tamamını kaplayan halde “Aksiyona Geç” uyarısı gönderiliyor. Bu ihtarda kullanıcılar, kendilerini müdafaaya almaları gerektiği konusunda da uyarılıyor.
  • Kullanıcı, sarsıntı bildirimiyle 4 dakika içinde etkileşimde bulunmadığı takdirde bildirim, ‘Sarsıntı oldu’ bildirimine dönüşüyor ve gerçekleşen zelzele hakkında büyüklük ve uzaklık bilgisi veriliyor.

Pekala Google, zelzele bildirimlerini nasıl sallantı hissedilmeden evvelden gönderebiliyor?

Android Sarsıntı İhtarları Sistemi, büsbütün Android aygıtlara bağlı formda çalışıyor. Google’ın altyapısına bağlı olan sistem, Android telefonlarda bulunan ivmeölçerlerin bir manada sismometre olarak çalışmasını sağlıyor. Bir bölgede sallantı hissedildiğinde bu sallantıya dair bilgiler, Google Cloud üzerinden süratli bir biçimde gönderiliyor. İlgili sallantı bilgileri, sadece prize takılı ve sabit olan Android telefonlardan elde ediliyor.

Birçok Android telefon tarafından gönderilen dataların işlenmesinin akabinde Google, sallantının kestirimi şiddetini ve büyüklüğünü belirleyerek zelzelenin beklenen tesir alanını da hesaplıyor. Bu tesir alanında bulunan tüm Android kullanıcıları, sarsıntının merkez üssüne bağlı olacak biçimde 60 saniye içinde bildirim alıyorlar. Elbette merkez üssü kullanıcıya ne kadar uzak olursa, bildirim alması da o kadar ihtimal dahilinde oluyor.

Sarsıntı anında sarsıntının şiddeti ve büyüklüğünün arttığı hissedildiğinde de bilgiler güncelleniyor, bildirimler de değişebiliyor. Örneğin sarsıntı giderek artmaya devam ederse Google, anlık olarak sarsıntının tesir alanını da büyüterek daha geniş bir alandaki kullanıcılara bildirim göndermeye başlıyor. Elbette tüm bu süreç, sadece birkaç saniye içinde gerçekleşiyor.

AFAD ile iş birliği yapılıyor:

Zelzele ikaz sisteminin ayrıntılarıyla birlikte Google Türkiye Bağlantı Müdürü Sırma Süren, AFAD ile yapılan iş birliğiyle kullanıcılara gönderilen zelzele bildiriminin, kullanıcıları AFAD’ın internet sitesine yönlendireceğini açıkladı. Bu site üzerinden kullanıcılar, sarsıntı hakkında ayrıntılı bilgi alabilecekler ve acil toplanma merkezlerini de görebilecekler.

Android Sarsıntı İhtarları Sistemi’nden faydalanmak için ne gerekiyor?

Google’ın büsbütün fiyatsız ve aygıta yerleşik olan Android Sarsıntı İhtarları Sistemi’nden faydalanmak içinse telefonunuzun Android sürümünü 6.0 ve üzeri olması, pozisyon hizmetinin açık olması ve Zelzele ihtarları sisteminin faal olması gerekiyor.

  • Sistemi telefonunuzda etkinleştirmek için Ayarlar > Pozisyon servisleri > Sarsıntı ihtarları yolunu izleyebilirsiniz. Ayrıyeten sarsıntı anında nasıl bir ikazla karşılaşacağınızı görmek için, birebir sayfada ‘Tanıtımı göster’ seçeneğine basabilirsiniz.

Ayrıyeten sistem, Google Play Hizmetleri üzerine heyeti bir sistem olduğundan ne yazık ki yalnızca Google ile uyumlu aygıtlarda çalışıyor. Münasebetiyle Huawei üzere Google takviyesinin olmadığı aygıtlarda bu sistemden faydalanamıyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.