Genel

Google’dan kendi yapay zekası Bard için tenkit: Bazen saçmalıyor, dünyayı yok edecekmiş!

Google, yapay zeka konusundaki çalışmalarına devam ediyor. Son vakitlerde piyasaya sürdüğü yapay zeka modeli Bard, ChatGPT’ye rakip olarak karşımıza çıkıyor. Google tarafından geliştirilen bu model, kodlama dayanağı sunarak birçok insanın işlerini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Ancak her ne kadar Bard gelişmiş bir yapay zeka modeli olsa da, kusurlar yapabiliyor. Google Research Eser Müdürü Paige Bailey, yapay zekanın vakit zaman saçmalayabileceğini ve cevaplarının iki sefer denetim edilmesi gerektiğini belirtiyor. Buna karşın Bailey, Bard’ın kullanımının inançlı olduğunu ve bilhassa kodlama süreçlerinde epeyce tesirli olabileceğini vurguluyor.

Google’dan kendi yapay zekası Bard için tenkit: Bazen saçmalıyor!

Bailey “Ona güvenmeden evvel koddaki yanılgılara ve güvenlik açıklarına karşı dikkatli testler yürütün ve inceleyin. Şayet Bard yazdığı kodlarda uzun uzadıya bir alıntı yapacak olursa kaynağını da belirtecektir.” sözlerini kullanarak kullanıcıları uyardı. Bu ikazlar, yapay zekanın yanılgıları önlemek için tasarlanmış olsa da, rastgele bir yanlışın önlenmesi için dikkatli bir halde kullanılması gerektiğini gösteriyor.

Bard’ın kullanımı, bilhassa programlama konusunda uzman olmayan şahıslar için hayli kolay olacaktır. Kullanıcılar yapay zeka modelinin sunduğu kodlama takviyesi sayesinde kodlama süreçlerini daha süratli ve verimli bir biçimde yapabilecekler. Ayrıyeten Bard’ın öteki yapay zeka modellerinden farklı olarak, özel bir kaynak kodu kullanması sayesinde kodlama süreçlerinde daha az kusur yapması bekleniyor.

Bununla birlikte Bard’ın gelişmiş yapay zeka teknolojisi ve kodlama dayanağı sayesinde, gelecekte birçok insanın işini kolaylaştıracağına kuşku yok. Yapay zeka, bugün olduğu üzere gelecekte de süratle gelişmeye devam edecektir ve Bard bu gelişmelerin öncüsü olabilir. Lakin, her vakit olduğu üzere yapay zekanın gerçek kullanım biçimi de kıymetli ve Bard’ın kullanımı da dikkatli halde yapılmalı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.