Genel

Google çalışanları “Bard işe yaramazdan da Berbat: lütfen başlatmayın” dedi, Google dinlemedi

Google, rakipleri Microsoft ve OpenAI‘ye ayak uydurmak için kendi sohbet robotu Bard’ı aceleye getirmiş üzere görünüyor. Yayınlanan birtakım haberler, çalışanların Google’a Bard’ı piyasaya sürmemesi için adeta “şirkete yalvardığını” gösteriyordu. Ve artık bu durum daha da ayrıntılandırıldı.

Google çalışanları şirket içi iletilerde şirketin sohbet robotu Bard’ı tekraren eleştirmiş, sistemi “patolojik bir yalancı” olarak etiketlemiş ve şirkete onu piyasaya sürmemesi için yalvarmış.

Bloomberg’in 18 mevcut ve eski Google çalışanıyla yapılan görüşmelere ve şirket içi bildirilerin ekran manzaralarına dayandırdığı haberine nazaran bu durum hayli çarpıcı. Bu şirket içi tartışmalarda bir çalışan, Bard’ın kullanıcılara “uçaktan iniş” ya da “tüplü dalış” üzere hususlarda sık sık tehlikeli tavsiyelerde bulunduğunu belirtiyor. Bir başkası ise “Bard işe yaramazdan da makûs: Lütfen başlatmayın” demiş.

Bloomberg, şirketin bir iç güvenlik takımı tarafından sunulan ve sistemin genel kullanıma hazır olmadığını söyleyen bir risk değerlendirmesini bile “geçersiz kıldığını” söylüyor. Tüm bunlara rağmen Google, yeniden de Mart ayında “deneysel” botun erken erişimini kullanıcılara açtı.

Görünüşe nazaran Google, Microsoft ve OpenAI üzere rakiplerine ayak uydurmak için etik tasaları bir kenara bırakmakta beis görmemiş. Şirket sık sık yapay zeka alanındaki güvenlik ve etik çalışmalarını öne çıkarıyor fakat Bard atılımı pek de etik değil üzere.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.