Genel

HEIC Evrakları Nasıl Açılır ve JPG’ye Dönüştürülür?

Günümüzdeki teknoloji bizlere evrak kullanımı alanında daha evvel hiç olmadığı kadar fazla özgürlük sağlıyor. Daha da özele inmek gerekirse teknoloji, tek bir aygıt üzerinde birden fazla cinste evrak üzerinde süreç yapma imkânını günümüzde bizlere sağlıyor. Ses, görüntü, müzik ve uygulama üzere farklı alanlarda kullanılan farklı belge çeşitlerini herkes duymuştur.

Bu bahiste örnek olarak JPG, JPEG ve PNG üzere imaj formatlarını yaygın olarak görüyoruz. Bu formatlara yönelik kullandığımız sıkıştırma prosedürleri de ‘ham manzara kalitesini’ üst ya da aşağı çekebiliyor. Bu yazımızda ise kelam konusu manzara formatlarından biri olan ve daha çok Apple tarafında gördüğümüz HEIC evraklarını nasıl açabileceğinizi ve bu imgeleri nasıl JPG formatına çevirebileceğinizi anlatacağız.

HEIC evrak formatı nedir?

Açılımı High Efficiency Image File olan HEIF standardının içinde bulunan HEIC evrak formatı, ‘.heic’ uzantısıyla karşımıza çıkar. Çoğunlukla teknoloji devi Apple’ın iPhone ve iPad modellerinde görülse de bu metot Apple’a ilişkin değildir. Bunun yanında bu aygıtlarda kelam konusu formatı devre dışı bırakma imkânınız da bulunuyor. Ama iOS 11 ve üstü aygıtlarda standart olarak bu formül kullanılıyor.

JPG üzere yaygın sistemlere nazaran daha küçük evrak boyutuyla daha kaliteli imajların elde edilmesini sağlayan HEIC formatı, yaygın olmaması sebebiyle, mevzu onları açmaya geldiğinde kimi kullanıcıların başını karıştırabiliyor. Bu karışıklığı ortadan kaldırmak ismine .heic uzantılı evrakları açma metotlarına geçelim.

HEIC belgesi nasıl açılır?

 • Adım #1: HEIF Fotoğraf Uzantıları’nı edinin
 • Adım #2: HEVC Görüntü Uzantıları’nı edinin
 • Adım #3: Açmak istediğiniz belgeye çift tıklayın.

HEIC evrakları Mac modellerinde rastgele bir uğraşa girmeden açabilirsiniz. Lakin Windows işletim sistemli bilgisayarlarda açmak için uygulama mağazasına yönelmeniz ve HEIF Fotoğraf Uzantıları ile HEVC Görüntü Uzantısı’nı indirmeniz gerekiyor. Bunun akabinde rastgele bir sürece gerek kalmadan imgelere erişebilirsiniz.

NOT: HEIF Fotoğraf Uzantıları’nın fiyatsız olmasına rağmen HEVC Görüntü Uzantısı’nı edinmek için 2,75 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Bir sonraki metodu uygulayabilmek için bu uygulamaları edinmiş olmanız gerekiyor.

HEIC belgesi nasıl JPG’e dönüştürülür?

 • Yol #1: Yüklü uygulama üzerinden farklı formatlara çevirme.
 • Usul #2: Çok sayıda imgeyi farklı formata çevirmek için uygulama kullanma.
 • Prosedür #3: Web üzerinden farklı formatlara çevirme.

HEIC evrakını JPG formatına çevirmek için kullanabileceğiniz üç prosedürü sıraladık. Gereksiniminize nazaran uygulama yahut site üzerinden dönüştürme sürecini gerçekleştirebilirsiniz.

Metot #1: Uyumluluk sıkıntılarından kurtulmak için: Yüklü uygulama üzerinden farklı formatlara çevirme

 • Adım #1: Fotoğraflar uygulamasından istediğiniz HEIC belgeyi açın
 • Adım #2: Düzenleme seçeneğine tıklayın
 • Adım #3: ‘Kopyasını kaydet’ seçeneğine tıklayın ve belge tipi olarak JPG seçin.

Birinci metottaki uzantıları yüklediyseniz HEIC belgeleri görüntülemekte sorun yaşamayacaksınız demektir. Lakin yeniden de bu evraklar HEIC olarak kaldıklarından farklı uygulamalarda uyumluluk sorunu çıkarabilir. Bu sebeple fotoğraflar uygulaması aracılığıyla açtığınız evrakınızı, düzenleme seçeneklerinden kopyasını kaydet butonuna tıklayarak JPG üzere farklı bir formatta kaydedebilirsiniz.

Metot #2: Tek tek değiştirme uğraşına girmenize gerek yok: Çok sayıda imgeyi farklı formata çevirmek için uygulama kullanma

 • Adım #1: iMazing HEIC Converter uygulamasını indirip çalıştırın.
 • Adım #2: Formatını değiştirmek istediğiniz evrakları uygulamaya sürükleyin.
 • Adım #3: Çevirmek istediğiniz belge formatını ve belgenin kalite ölçüsünü belirleyin.
 • Adım #4: ‘Convert’ butonuna tıklayıp kaydetmek istediğiniz yeri seçin.
 • Adım #5: Belgeleri kaydettiğiniz klasörde HEIC belgelerinin farklı formatlarına erişin.

Az evvel bahsettiğimiz prosedürlerde evrakları açıp JPG olarak kaydetmek kolay olsa da belge sayısı arttığında, evrakların tümünü çevirme süreci vakit alacaktır. Bu noktada hem tekli hem de çoklu belgelerin formatını değiştirmenize imkân tanıyan iMazing HEIC Converter programı yardımınıza koşuyor. Üstteki adımları izleyerek basitçe belge çevirme sürecini gerçekleştirebilirsiniz.

Metot #3: Uygulama indirmeden de format değiştirmeniz mümkün: Web üzerinden farklı formatlara çevirme

 • Adım #1: Cloudconvert sitesine gidin.
 • Adım #2: HEIC filenizi belge paylaşma kısmına sürükleyin.
 • Adım #3: Belge sürüklemeyi zorlaştıracak bir pozisyondaysa belge ekleme kısmından HEIC evrakınızı seçin.
 • Adım #4: Hangi formata çevirmek istediğinizi belirleyip ‘Convert’e tıklayın.
 • Adım #5: Çevirdiğiniz belgeyi indirip açın.

Uygulama indirmeden evrak formatı değiştirme sürecini gerçekleştirmek isteyenler için cloud convert hizmeti bulunuyor. HEIC evrakları istediğiniz formata çevirmenize imkân tanıyan bu sitede farklı belge çeşitlerinin de formatını değiştirebilirsiniz.

HEIC belgesi açma prosedürlerini anlattığımız yazımızın sonuna geldik. Yollarla ilgili aklınıza takılan soruları yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Geri dönüş yapıyor olacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.