Genel

Instagram’ın Çocuklara Özel Sürümüne Din İnsanlarından Reaksiyon

Dünyanın en tanınan toplumsal medya platformlarından Instagram, geçtiğimiz yıl 13 yaş ve altındaki çocuklar için özel bir sürüm üzerinde çalışmalarını sürdürdüğünü duyurmuş fakat gelen yansılar üzerine projeyi askıya aldığını açıklamıştı. Lakin bu askıya alma süreci tam manasıyla bir vazgeçiş değildi. Bu durum artık, 75’ten fazla din beşerinin gündemine geldi.

ABD’de çocukların korunması için kurulmuş bir dernek olan Fairplay, ülkedeki bir küme din beşerinin bir ortaya gelip Mark Zuckerberg’e yazdığı açık mektubu servis etti. Bu mektupta, Instagram Kids’in askıya alınmasının kâfi olmadığı, projenin büsbütün iptal edilmesi gerektiği söz ediliyordu. Pekala din beşerinin, neden bu türlü bir şey düşünüyor?

“Çocukların yeterliliği için uygun değil”

Mark Zuckerberg’e gönderilen mektupta, “Olgunlaşmamış beyinleri amaç alan, etik olmayan bilgi madenciliği yapan ve kâr maksadı güden toplumsal medya platformlarının çocukların düzgünlüğü için bir araç olmadığını düşünüyoruz.” tabirlerine yer verildi. Gelen reaksiyonlardan sonra projenin askıya alındığını duyduklarında sevindiklerini fakat projeden büsbütün vazgeçilmemesini dehşetle karşıladıklarını belirten din insanları, projenin yine gündeme gelmesini istemediklerini beyan ettiler.

Mektupla ilgili açıklamalar, Instagram sözcüsü Stephanie Otway tarafından değerlendirildi. Bu projedeki temel gayenin daha yeterli bir ebeveyn kontrolü olduğunu belirten Otway, Instagram Kids ile ilgili geçmişteki açıklamalarının hala geçerli olduğunu, yeni bir gelişme olmadığını tabir etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.