Genel

KMSPico’nun Bitcoin Cüzdan Dolandırıcılığı Yaptığı Açıklandı

Günümüzde en yaygın kullanılan işletim sistemi Windows, en yaygın kullanılan Office yazılım paketi ise Microsoft Office’dir. Microsoft tarafından geliştirilen bu yazılımları satın alacağınız eser anahtarı ya da dijital lisans ile etkinleştirmelisiniz. Fakat para ödemek istemeyen kullanıcılar KMSpico üzere araçlar kullanarak yasadışı bir formda korsan Windows ve Office kullanıyorlar.

Öncelikle belirtelim; korsan yazılım kullanmak ayıplanacak bir şeyden daha fazlasıdır, cezai yaptırımı olan bir cürümdür. Üstelik KMSpico üzere araçlar hiç de göründüğü kadar temiz değildir. Red Canary tarafından yapılan bir araştırmaya nazaran KMSpico üzere aktifleştirme araçları, sonunda kripto para cüzdanınızı çalacak ve bilgisayarınızda kripto para madenciliği yapacak pek çok berbat emelli yazılım barındırıyor.

KMSpico nedir?

KMSpico; Windows Anahtar İdare Hizmetleri’ni taklit ederek yasal olmayan yollardan elde edilen Windows işletim sistemini ve Microsoft Office yazılım paketini aktifleştirmek için kullanılan bir araçtır. Piyasada Windows Anahtar İdare Hizmetleri’ni taklit eden pek çok farklı araç olsa da KMSpico bunlar ortasında en tanınan olanıdır.

KMSpico ne işe fayda?

Etkinleştirilmemiş bir Windows işletim sistemi ya da Microsoft Office yazılım paketi kullanıyorsanız KMSpico ile bu uygulamaları aktifleştirerek güya bir eser anahtarı ya da dijital lisans satın almış üzere kullanabilirsiniz.

Korsan yazılım kullanımı yasadışı olmasına ve katiyen önerilmemesine karşın bu tıp araçlar, bilhassa KMSpico, pek çok farklı internet sitesi tarafından yayınlanmaktadır. Fiyatsız olarak sunulan KMSpico aracı, pak bir ZIP belgesi olarak iniyor lakin çalıştırdığınız vakit işler değişiyor.

KMSpico ile makus emelli yazılımlar bilgisayarınıza nasıl sızıyor?

Korsan Windows işletim sistemi ya da Microsoft Office yazılım paketi kullanan kişi, muteber üzere görünen bir internet sitesinden KMSpico aracını indiriyor. Aracın yükleme belgesi ZIP formatında iniyor. ZIP belgesinin içinde kelam verildiği üzere KMSpico yükleme belgesi var lakin yanında bir de Cryptobot ya da farklı bir makûs maksatlı yazılım daha geliyor.

Kripto para alım satımı yapan Cryptobot yazılımları ile öbür makus gayeli yazılımlar CypherIT paketleyicisi tarafından güzelce gizlendikleri için pek çok antivirüs yazılımı tarafından bile görülmüyorlar. Kullanıcı, KMSpico yükleme belgesinin bulunduğu ZIP evrakını açıp da çalıştırdığı anda makus hedefli yazılım sinsi bir biçimde bilgisayara kuruluyor.

KMSpico, kripto para cüzdanlarını çalıyor:

KMSpico suçsuz bir araç da hackerlar bu ZIP belgesine berbat gayeli yazılım yüklüyor değil, hatalı şahsen KMSpico’dur. Aslında insanların yasadışı halde korsan yazılım kullanmasını destekleyen bir aracın ne kadar pak olabileceği de başka bir tartışma konusu.

KMSpico ile bilgisayarınıza yüklenen makus gayeli yazılımlar birinci olarak kripto para cüzdanlarınıza saldırıyor. Bunları müdafaanın hiçbir yolu yok zira kelam konusu makus hedefli yazılım tüm güvenlik duvarlarını geçen onayları şahsen sizin tarafınızdan alıyor. Yani elinizle cüzdanı teslim ediyorsunuz.

KMSpico ile gelen makûs maksatlı yazılımlar birebir vakitte bilgisayarınızda gizlice kripto para madenciliği yapıyor. Bu yazılımlar da sinsi bir formda bilgisayarınıza kuruluyor ve kan emici bir bakteri üzere bilgisayarınızın bütün gücünü madencilik için kullanarak onu bir zombiye çeviriyor. Siz de düşünüyorsunuz, bilgisayarım neden yavaşladı?

KMSpico ile gelen berbat hedefli yazılımlar nelere ulaşabilir?

 • Atomic kripto para cüzdanı
 • Ledger Live kripto para cüzdanı
 • Coinomi kripto para cüzdanı
 • Jaxx Liberty kripto para cüzdanı
 • Electron Cash kripto para cüzdanı
 • Electrum kripto para cüzdanı
 • Exodus kripto para cüzdanı
 • Monero kripto para cüzdanı
 • MultiBitHD kripto para cüzdanı
 • Waves Client ve Exchange kripto para uygulamaları
 • Avast internet tarayıcısı
 • Brave internet tarayıcısı
 • Opera internet tarayıcısı
 • Google Chrome internet tarayıcısı
 • Mozilla Firefox internet tarayıcısı
 • CCleaner internet tarayıcısı
 • Vivaldi internet tarayıcısı

KMSpico ile gelen makûs emelli yazılımlar, tüm bu uygulamalara kolaylıkla erişebilirler. Bu uygulamalara eriştikten sonra neler yapabilecekleri ise makus hedefli yazılımı bilgisayarınıza gönderen hackerların hayal gücüne kalmış.

KMSpico ile gelen makus maksatlı yazılımlar nasıl tespit edilir?

 • İçinde AutoIT meta dataları içeren lakin isminde AutoIT olmayan ikili belgelerde olabilir.
 • Harici ağ kontakları yapan AutoIT süreçlerinde olabilir.
 • findstr /V /R “^ … $ gibisi komutlarda olabilir.
 • rd /s /q ve del /f /q içeren PowerShell ya da cmd komutlarında olabilir.

KMSpico ile bilgisayarınıza bir makus maksatlı yazılım yüklendiyse bu evraklarda ve komutlarda bulabilirsiniz lakin bir uzman değilseniz kolay kolay fark edemezsiniz. Bilgisayarınızda kuşkulu bir durumla karşılaşırsanız kesinlikle bir bilişim uzmanı ile ya da bilgisayarınızın yetkli teknik servisi ile bağlantıya geçin.

Korsan Windows işletim sistemi ve Microsoft Office yazılım paketi etkinleştiren KMSpico aracı ile gelen makûs maksatlı yazılımların neler yapabileceğinden bahsettik. Siz, siz olun; yasadışı yollarla edindiğiniz korsan yazılımları kullanmayın. Gördüğünüz üzere sonuçlar düşündüğünüzden çok daha makûs olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.