Genel

Microsoft Azure’de 4 Yıllık Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Microsoft’un internet tabanlı bir data depolama hizmeti olan (bulut teknolojisi) Microsoft Azure’da 4 yıllık bir güvenlik açığı tespit edildi. Şirket, mevzu üzerine birinci açıklamasını yayınladı.

Bulut güvenlik şirketi Wiz’in, Microsoft Azure’da “NotLegit” olarak isimlendirilen bir yanılgıyı keşfetti. Microsoft, husus ile ilgili birinci açıklamasında güvenlik açığından etkilenebilecek müşterilerini uyarırken sorunun kaynağı ve tahlili hakkında bilgi verdi.

Güvenlik teklifleri güncellendi

Microsoft’un Güvenlik Merkezi, Wiz tarafından yapılan Koordineli Güvenlik Açığı açıklamasıyla müşterilerinin datalarını riske atabilecek bir sorun ile karşılaşılabileceğini duyurdu. Şirket, Azure uygulaması ile statik içerik sunmak üzere yapılandırılmış bir uygulamanın birleştirilmesi sonucunda, kullanıcıların bilgilerine diğerlerinin erişmesinin mümkün olabileceğini belirtti. Sorunun tahliline yönelik düzeltmenin Kasım ayında dağıtıldığını ve akabinde müşterilere bilgi verildiğini bildirdi. Ayrıyeten risk altında olan bilgilerin garanti altına alınabilmesi için müşterilerle birlikte çalışmaya devam edeceklerini açıkladı.

Microsoft yaptığı açıklamayla, sorunun içerik kök dizininde belgeler oluşturulduktan yahut değiştirildikten sonra Mahallî Git’i kullanarak uygulamaları dağıtan App Servise Linux müşterilerinin etkilendiğini açıkladı. Tespit edilen güvenlik açığının kaynağının sistemin şu anda dağıtılan belgeleri depo içeriğinin bir modülü olarak muhafazaya çalışması ve dağıtım moturu ‘Kudu’ tarafından yerinde dağıtımlar olarak adlandırılanları aktifleştirmesi olduğunu belirtti. Teknoloji şirketi, Güvenlik Teklifleri dokümanını kaynak kodunun güvenliğine ait ek bir kısımla güncelledi. Wiz araştırma takımı, Microsoft’a sorunu birinci olarak 7 Ekim’de bildirdiğini ve o vakitten bu yana sorunu çözmek için şirketle birlikte çalıştıklarını tabir etti. Güvenlik şirketine kusur tespitinin karşılığında 7.500 dolarlık bir ödül verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.