Genel

XLSX Evrakı Nedir ve Nasıl Açılır?

Microsoft tarafından geliştirilen Office yazılım paketi, dünya çapında en yaygın kullanılan Office programlarındandır. Office 365 aboneliği ile tüm bu hizmetleri sunuyor olsa da hala pek çok kullanıcı yazılım satın almayı tercih ediyor. Elektronik tablo programı Excel ise bu programlar ortasında en tanınan olanlardan bir tanesi. Eski bir Microsoft Office sürümü kullanıyorsanız Excel evraklarının XLSX formatında kaydedildiğini göreceksiniz.

Genel olarak .xlsx uzantılı olarak kaydedilen XLSX belge formatları ile Microsoft Office 2007 ve evvelki sürüm paketlerinde bulunan Excel belgelerini kaydettiğiniz vakit karşılaşırsınız. Yeni Office versiyonları çok daha uyumlu belge formatlarında kayıt yapsalar da şayet bilgisayarınızda yüklü bir Excel sürümü yoksa bu belgeleri açmanız epey zordur. Gelin XLSX belgesi nedir, nasıl açılır biraz daha yakından inceleyelim.

XLSX belgesi nedir?

Genel olarak Microsoft Office 2007 ve evvelki sürüm paketlerinde bulunan Excel programı üzerinden bir elektronik tablo oluşturduktan sonra bu dökümanı varsayılan olarak kaydedersiniz karşılaştığınız format, .xlsx uzantılı bir XLSX belgesi olacaktır. Tercihe bağlı olsa da Microsoft Word 2007 ve evvelki sürümlerde de evrakınızı XLSX formatında kaydedebilirsiniz.

Microsoft Office 2007 ve sonraki sürüm paketlerinde bulunan Excel ve Word programlarında oluşturulan evraklar da XLSX formatında kaydedilebilir. XLSX belgesinde bilgiler, sayısal bedeller, kullanıcı tarafından girilen ve program tarafından oluşturulan istatistikler, temel işlevler ve öteki elektronik tablo özellikleri saklanır.

XLSX belgesi nasıl açılır?

 • Adım #1: Buradan Microsoft Online Office internet sitesini açın.
 • Adım #2: Microsoft hesap bilgilerinizle giriş yapın.
 • Adım #3: Sol sütundan Excel hizmetini seçin.
 • Adım #4: ‘Karşıya yükle ve aç…’ yazısına tıklayın.
 • Adım #5: Açmak istediğiniz XLSX evrakını seçin.
 • Adım #6: Evrak boyutuna nazaran değişen bir mühlet sonunda belgeniz açılacak.
 • Adım #7: Belge üzerinde Microsoft Online Office sonları içinde düzenlemeler yapabilirsiniz.
 • Adım #8: Belge seçenekleri üzerinden düzenlemiş olduğunuz belgeyi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
  • ya da
 • Adım #9: Belge seçenekleri üzerinden düzenlemiş olduğunuz belgeyi OneDrive hesabınıza kaydedebilirsiniz.
 • Adım #10: Süreç tamam.

Unutmayın, Microsoft Office programlarından biri ile hazırlanmış rastgele bir belgeyi açmanın en kolay ve fiyatsız yolu Microsoft Online Office internet sitesini kullanmaktır. Microsoft Online Office internet sitesi üzerinden Excel, Word, PowerPoint üzere pek çok Microsoft hizmetini, sonları olsa da, fiyatsız bir formda kullanabilirsiniz.

XLSX belgesini açmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Excel ile hazırlanmış bir belgeyi açmanın en uygun yolu tekrar Excel programını kullanmaktır. Fakat bilgisayarınızda Microsoft Excel programının eski bile olsa rastgele bir sürümü yüklü değilse Microsoft Online Office hizmetini kullanabilirsiniz.

Alternatif formüller ile XLSX belgesi nasıl açılır?

 • Prosedür #1: XLSX Open File Tool ile XLSX evrakı açma
 • Metot #2: XLSX Viewer Free ile XLSX belgesi açma
 • Sistem #3: Üçüncü taraf Office programları ile XLSX belgesi açma

Yol #1: XLSX Open File Tool ile XLSX belgesi açma:

Buradaki irtibat üzerinden Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınıza indirerek kullanabileceğiniz XLSX Open File Tool, XLSX belgelerini açmak için geliştirilen üçüncü taraf araçlardan biridir. Bozuk ya da hasarlı XLSX belgelerini bile açtığını sav eden XLSX Open File Tool aracı, yeniden de bu mevzuda garanti vermiyor.

Formül #2: XLSX Viewer Free ile XLSX evrakı açma:

Buradaki temas ile Microsoft Store üzerinden Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınıza indirerek kullanabileceğiniz XLSX Viewer Free, XLSX evraklarını açmak için geliştirilen üçüncü taraf programlardan biridir. Microsoft Store üzerinden sunulduğu için güvenebileceğimiz XLSX Viewer Free programı, kolay bir arayüz üzerinden XLS ve XLSX formatındaki evrakları açmanızı sağlıyor.

Yol #3: Üçüncü taraf Office programları ile XLSX belgesi açma:

Buradaki yazımızda ayrıntılarıyla anlattığımız WPS Office ya da LibreOffice ve Apache OpenOffice üzere üçüncü taraf Office programlarını kullanarak da XLSX evraklarını açmanız mümkün. Bu tıp alternatif Office program paketlerinin büyük bir kısmı Microsoft Office belge formatlarına uyumlu olarak hizmet verirler. Fakat tekrar de garantili bir prosedür olmayabilir.

Evvelki Microsoft Office paketlerinde bulunan Excel programının kaydetme formatı olan XLSX belgesi nedir, nasıl açılır sorularını yanıtladık ve bu evrakları açmak için uygulayabileceğiniz alternatif metotlardan bahsettik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.