Genel

Samsung, Google, Bing: Teknoloji dünyası bugün bu iddiayı konuşuyor

Bugün çok konuşulan bir teze nazaran Google, Mart ayında Samsung’un Galaxy akıllı telefonlarında ve öbür aygıtlarında varsayılan arama motorunu değiştirmeyi düşündüğünü öğrendi. Dünya’nın en büyük Android akıllı telefon üreticisi, Google yerine Microsoft’un Bing arama motorunu kullanmayı düşünüyordu.

New York Times’ın Google’dan gelen şirket içi bildirilere dayandırdığı haberde, şirketin bu habere panik butonu reaksiyon gösterdiği tez ediliyor. Google, varsayılan arama motoru olarak Samsung’dan yılda 3 milyar dolar aldığı için, bu panik anlaşılabilir. Haber, Google’ın, Microsoft’un Bing Chat üzere AI özelliklerini Bing arama motoruna ekleme konusundaki çalışmalarının, Samsung’un bu geçişi düşünmesinin en büyük nedeni olduğunu varsaydığını da ekliyor.

Samsung ile Microsoft ve Samsung ile Google ortasındaki görüşmelerin şimdi tamamlanmadığı söyleniyor. Bu nedenle Samsung’un görüşmeler sonunda arama motoru olarak Google’a bağlı kalmayı tercih etmesi de muhtemel. Lakin Samsung’u kaybetme niyetinin bile Google’ı daha fazla AI arama özelliği geliştirmeye ve eklemeye teşvik ettiği bildiriliyor.

Sadece finansal tesir değil…

Tabii ki bu gelişme, Google’ı yalnızca finansal açıdan endişelendirmiyor. Buna bir de arama motoru kullanım oranlarında yaşanacak önemli bir dalgalanma eklenebilir. Samsung telefon kullanıcıların sayısı azımsanmayacak kadar yüksek ve insanlara Bing arama motoru varsayılan olarak sunulursa, kullanım oranlarında önemli bir sıçrama yaşanması kaçınılmaz.

Google, 10 Mayıs’ta yıllık Google i/O geliştiricileri konferansını düzenleyecek. Yeni AI özelliklerini de bu konferansta tanıtması kelam konusu olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.