Genel

Şikayetvar En Enteresan Şikayetleri Açıkladı

Türkiye’de vatandaşların yaşadıkları sıkıntılarla ilgili tahlil aramak için sıklıkla başvurduğu platformlardan bir tanesi olan Şikayetvar, 2021 yılına ait bilgilerini açıkladı. Yapılan açıklamalarda toplam kaç adet şikayet olduğu, bunların kaçının çözüldüğü, en çok şikayet edilen dallar üzere pek çok ayrıntıya değinildi. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan, Şikayetvar’ın bilgilerine yakından bakalım.

Şikayetvar tarafından yapılan açıklamalara nazaran tüketiciler, 2021’de 3 milyon 53 bin 73 şikayet oluşturdular. Bunlardan 408 bin 575’i tahlile ulaştı. E-ticaret kesimi ise tüketicilerin en fazla sorun yaşadığı alandı. Bu kesimle ilgili şikayetler, 415 bin 145 adet olarak kayıtlara geçti. E-ticaret kesimini 322 bin 523 şikayetle finans, 262 bin 385 şikayetle internet, 221 bin 892 şikayetle kargo ve 155 bin 694 şikayetle de alışveriş dalı takip etti.

E-ticaret kesimi neden bu kadar çok şikayet konusu oldu?

Şikayetvar tarafından yapılan incelemelere nazaran e-ticaret kesimindeki en değerli şikayet konusu, pazaryerleri. Bu bağlamda; Türkiye’de hizmet veren pazaryerleri (Hepsiburada, Trendyol, Gittigidiyor, N11 ve Çiçek Sepeti gibi) için oluşturulan şikayet sayısı, 207 bin 420 olarak kayıtlara geçti. Tüketiciler bu hususla ilgili olarak, teslimatların vaktinde yapılmamasından, sipariş iptallerinden sonra yaşanan fiyat artışlarından ve tıpkı eserin daha değerliye satışa konmasından şikayetçiydiler.

Tüketicilerin finans kesimindeki şikayet hususları ise ekseriyetle bankalarla ilgiliydi. Öte yandan; 2021’de kripto paralarla ilgili şikayetlerin sayısında da artışlar yaşandı. İnternet dalındaki şikayetlerin esas nedeni ise uzun süren internet nakil başvurularıydı. Tüketiciler, bankalarla ilgili en çok kart aidatlarından şikayet ettiler. İnternet kesiminin değerli şikayet hususlarından bir adedinin de cayma bedeli olduğunu belirtelim. Aslında Şikayetvar, hepimizin muzdarip olduğu meseleleri gözler önüne sermiş durumda.

2021’de en çok karşılaştırılan markalar, Binance ile Paribu oldu

Şikayetvar’ın değerli hizmetlerinden bir tanesi de “Marka Karşılaştır“. İki marka ortasında kalan bir tüketici, bu servis üzerinden o markalardan hangisiyle ilgili daha fazla şikayet olduğunu ve markanın kaç şikayeti çözebildiğini görebiliyor. Bununla ilgili de bilgi yayınlayan Şikayetvar, 2021’de en çok karşılaştırılan markaların Binance ve Paribu olduğunu açıkladı. Görünen o ki yatırım yapmak isteyen vatandaşlar, yerli ila küresel iki marka ortasında kaldılar.

En çok şikayet, İstanbul’dan geldi

Şikayetvar, 2021 yılı boyunca gelen şikayetleri vilayetler bazında da inceledi. Yapılan incelemelerde, en çok şikayetin 1 milyon 19 bin 366 adetle İstanbul‘dan geldiği belirtildi. İstanbul’u 356 bin 669 şikayetle Ankara, 140 bin 813 şikayetle Antalya, 241 bin 168 şikayetle İzmir ve 4.386 adetle de Bayburt takip etti. En az şikayet olan illerse Iğdır, Adıyaman, Hakkari, Kars ve Muş olarak kayıtlara geçti.

Her 1000 bireye düşen şikayet sayıları:

Şikayetvar’a gelen en değişik şikayetler:

  • İnternetten katlanabilir masa siparişi verdim. Kargo paketini açarken anlamadığım bir şeyi tuttum ve sonra anladım ki tuttuğum şey meyyit bir fareymiş. İlgili siteyi aradığımda 4 günden evvel paketi alamayacaklarını söylediler. Kendimi, etrafımdaki insanları ve apartman sakinlerini tehlikeye atmamak için eseri en yakın çöpe götürdüm. Bu paketi denetim etmeden bu formda ileten satıcıdan ve bir tahlil sağlayamayan pazaryeri sitesinden şikayetçiyim.
  • Restoranda pidenin yanında söylediğim ayranın içerisinden çiğnenmiş sakız çıktı. Bundan sonra çiğnenmemişini koyarsanız ayran bitince sakızı da çiğneriz. Bu nasıl bir rezalet? Söylenmesi gereken her şeyi siz kendinize söyleyin.
  • Şişli ‘de yeşil minibüs sürücüsü bugün 08:32’de idrar dolu kocaman bir poşeti Şişli’nin göbeğinde camdan fırlattı. Gerçekten buna söyleyecek hiçbir şey bulamıyorum. Hala burnum idrar kokusu alıyor.
  • Zincir marketten aldığım vanilin paketlerinin içi boş çıkıyor. Marketten aldığım 10’lu vanilin paketinin içinden bir paket vanilya boş çıkmıştı daha sonra kullanmak için aldığımda öbür bir paketin daha boş çıktığını fark ettim. Bunu markete hiç yakıştıramıyorum.
  • Bu da oldu. Zincir marketten aldığımız salçanın içinden reçel çıktı. Ve üstüne üstlük kavanozun kapağında zeytin markasına ilişkin fotoğraf varmış. Alırken hiç fark etmedik. Kavanozda emniyet şeridi de bulunuyor. Yaklaşık 2 hafta evvel aldığımız için fişi kayıp. Bu kamera latifesi mı? Salça diye aldık içinden ne olduğunu bilmediğimiz reçel çıktı. Mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum.
  • Giysi markasına ilişkin kargo poşetinin içinden yılan çıktı. Bu türlü bir şey nasıl mümkün olabilir? Kargoyu bir açtım sweat ile bir arada yılan çıktı armağan olarak falan yılan mı yolladınız? Nasıl bir dikkatsizliktir? Görünce şok oldum. Yılanı birisi bana açıklayabilir mi lütfen?
  • Pazaryeri sitesinden blender seti sipariş verdim ama bana gelen çamaşır suyuydu. İade talep ettim. Adresten teslim aldılar. Firmaya ulaşınca da talebim olumsuz olmuş. Hiçbir formda bir muhatap bulamıyorum. Param yandı. Bu zamanda para kolay kazanılmıyor. Yazık nitekim. Ayıp yani.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.