Genel

Windows, macOS ve Linux’ta Bir Güvenlik Açığı Keşfedildi

Son vakitlerde birden çok işletim sistemini gaye alan berbat yazılımlar epey tanınan hale geldi. Bir siber güvenlik şirketi, Aralık 2021’de Windows, Mac ve Linux için tehdit oluşturan yeni bir güvenlik açığı keşfetti.

Intezer isimli yazılım güvenlik firmasından bir küme araştırmacı, bir eğitim kurumunun Linux tabanlı Web sunucunsunda berbat maksatlı bir yazılım keşfetti. Araştırmacılar, SysJoker olarak isimlendirdikleri Back Door (Arka kapı) yanlışını keşfettiklerini duyurdu ve güvenlik açığı hakkında bilgi verdi.

Casusluk ve fidye akınlarına yol açabilir

Birinci olarak bir eğitim kurumunun Linux tabanlı Web sunucusuna yapılan bir hücum sırasında keşfedilen SysJoker isimli güvenlik açığının, daha sonraki araştırmalarla Mac ve Windows sürümlerinde de görüldüğü ortaya çıktı. Bir sistem güncellemesi üzere görünen bu yazılım kullanıcılar için önemli oranda tehdit oluşturuyordu.

Güvenlik açığı Google Drive’daki bir metin belgesinden alınan bir dizenin kodunu çözerek denetim sunucusunu tesir alanını oluşturuyordu. C++ yazılım lisanıyla yazılan güvenlik açığı SysJoker; Linux, Windows ya da Mindows makûs emelli yazılım arama motoru olan VirusTotal’de algılanmadı. Araştırmacıların tahlilleri sırasında da sunucu üç defa değişti, bu saldırganın etkin olduğunu ve virüslü aygıtları izlediğini gösterdi.

Bu makus emelli yazılımın keşfedilişinin değerli olmasının birinci nedeni, bu açığın öbürleri üzere belli bir işletim sistemi için değil hibrit bir yapı ile çalışarak tüm platformları tehdit etmesiydi. Bir başka nedeni de bu açığın sıfırdan ve dört başka komuta ve denetim sunucusundan yararlanılarak yazılmasıydı. Bu da onu geliştiren ve kullanan şahısların kıymetli kaynaklara yatırım yaptığını gösteriyordu.

Araştırmacılar, hedeflenen kuruluşları ve berbat hedefli yazılımları izlemelerinin sonucunda SkyJoker’in casusluk ve fidye yazılımı saldırısına yol açabileceğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.