Genel

XLS Evrakı Nedir, Nasıl Açılır?

Office programları pek çok çalışan için günlük hayatın vazgeçilmezleridir lakin bu çalışanlardan biri olmasanız bile kesinlikle hayatınızda en az birkaç kez Office programlarıyla çalışmışsınızdır. Microsoft Office programlarından biri olan Excel ile bir tablo hazırladığınız vakit bu evrakın .xls uzantılı XLS evrakı formatında kaydedildiğini görmüşsünüzdür. İşte bu biçim, Excel’e özel bir belge formatıdır.

Şu an bilgisayarınızda Excel yüklüyse ve karşınıza XLSX belge formatı çıkıyorsa şaşırmayın zira XLS evrak formatı bir müddet kullanıldı ve yerini çok daha kullanışlı olan öteki formatlara bıraktı. Pekala, XLS belgesi nasıl açılır? Gelin XLS belgesi nedir biraz daha yakından tanıyalım ve bilgisayarınızda Excel yüklü değilse bile XLS belgesini açabileceğiniz alternatif metotları görelim.

XLS belgesi nedir?

Microsoft Office programlarından olan Excel’in 97 ve 2003 sürüm paketlerinde geçerli belge formatı .xls uzantılı XLS belgesidir. Yani Microsoft Excel 97 ya da Microsoft Excel 2003 ile bir tablo hazırladıysanız XLS evrak formatında kaydedilmiş demektir. XLS evrak biçimi, bir Excel tablosu için gerekli fotoğraf, metin, çizelge, satır, sütun üzere tüm biçimlendirilmiş datayı saklar.

XLS evrakı nasıl açılır?

 • Usul #1: Microsoft Online Office ile XLS belgesi açma
 • Formül #2: XLS Viewer Free programı ile XLS evrakı açma
 • Yol #3: XLS Viewer, Editor eklentisi ile XLS evrakı açma
 • Usul #4: Aspose ile online olarak XLS evrakı açma

Metot #1: Microsoft Online Office ile XLS evrakı açma:

 • Adım #1: Buradan Microsoft Online Office internet sitesini açın.
 • Adım #2: Microsoft hesap bilgilerinizle giriş yapın.
 • Adım #3: Sol sütundan Excel hizmetini seçin.
 • Adım #4: ‘Karşıya yükle ve aç…’ yazısına tıklayın.
 • Adım #5: Açmak istediğiniz XLS evrakını seçin.
 • Adım #6: Belge boyutuna nazaran değişen bir mühlet sonunda evrakınız açılacak.
 • Adım #7: Belge üzerinde Microsoft Online Office hudutları içinde düzenlemeler yapabilirsiniz.
 • Adım #8: Evrak seçenekleri üzerinden düzenlemiş olduğunuz belgeyi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
  • ya da
 • Adım #9: Evrak seçenekleri üzerinden düzenlemiş olduğunuz belgeyi OneDrive hesabınıza kaydedebilirsiniz.
 • Adım #10: Süreç tamam.

Microsoft Online Office ile XLS belgesi açma süreci için üstteki adımları uygulamanız kâfi. XLS bir Excel evrak formatı olduğu için açmanın en düzgün yolu da Excel kullanmaktır. Şayet bilgisayarınızda Excel programı yüklü değilse fiyatsız olarak Microsoft Online Office hizmetini kullanabilirsiniz.

Prosedür #2: XLS Viewer Free programı ile XLS evrakı açma:

Buradaki ilişki ile Microsoft uygulama mağazası üzerinden fiyatsız olarak indirebileceğiniz XLS Viewer Free uygulaması ile hem XLS hem de XLSX formatındaki evrakları açabilirsiniz.

Sistem #3: XLS Viewer, Editor eklentisi ile XLS belgesi açma:

Şayet Google Chrome internet tarayıcısını kullanıyorsanız ve sık sık XLS evraklarını açmanız gerekiyorsa buradaki ilişki üzerinde fiyatsız olarak XLS Viewer, Editor eklentisini indirebilirsiniz. XLS Viewer, Editor; XLS ve XLSX başta olmak üzere pek çok farklı formattaki e-tablo evraklarını görüntüleyebilir.

Sistem #4: Aspose ile online olarak XLS evrakı açma:

Buradaki temas üzerinden ulaşabileceğiniz Aspose internet sitesi üzerinden XLS belgelerinizi rastgele bir program indirmeden ve fiyat ödemeden online olarak görüntüleyebilirsiniz. Dilerseniz sunulan hizmetin programını bilgisayarınıza indirerek XLS ve gibisi e-tablo evrakları üzerinde farklı süreçler de yapmanız mümkün.

XLS dönüştürme süreci nasıl yapılır?

XLS belgesini farklı bir belge formatına dönüştürmek istiyorsanız en tesirli yol Excel ile ya da Excel Online ile açtıktan sonra farklı kaydet seçeneği üzerinden yeni bir biçim belirlemektir. Direkt olarak belge formatının bağlı olduğu program tarafından değiştirildiği için rastgele bir sorun yaratmaz.

Şayet Excel üzerinden XLS dönüştürme süreci yapmak istemiyorsanız buradaki temas üzerinden Mr. Veri Converter belge dönüştürme hizmetine ulaşarak XLS evrakını farklı evrak biçimlerine dönüştürebilirsiniz. Lakin Excel prosedüründe olduğu kadar başarılı sonuç alamayabilirsiniz.

Bir devir Microsoft Excel ile oluşturulan evrakların kayıt biçimi olan XLS evrakı nedir, nasıl açılır üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu belge formatını açmak için uygulayabileceğiniz farklı formüllerden bahsettik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.