Genel

Yapay zekadan yardım aldığını söyledi, kazandığı mükafatı reddetti

Nisan ayının başlarında, Sony Fotoğrafçılık Ödülleri’nde birincilik kazanan isimlerden birinin, The Electrician isimli bir fotoğraf gönderen Boris Eldagsen’in olduğu açıklandı. Eldagsen ise, bu açıklamanın akabinde Sony’ye fotoğrafın aslında bir fotoğraf olmadığını söyledi ve ismini vermediği bir yapay zeka aracılığı ile oluşturduğunu bildirdi.

Fotoğraf, Eldagsen’in Pseudomneisa ismini verdiği bir çevrimiçi sanat koleksiyonunun kesimiydi. Sanatkarın şahsî web sayfasında şunlar yazıyor: “Bu manzaralar AI tarafından hayal edildi ve AI imaj oluşturucular aracılığıyla 20 ila 40 kere tekrar düzenlendi.

Peki bu fotoğrafları neden büyük bir fotoğraf müsabakasına gönderdi? The Register ile yaptığı bir röportajda Eldagsen, AI’nin gelecekte sanata ve fotoğrafçılığa bakış açımızı nasıl değiştireceği hakkında bir tartışma başlatmak istediğini söylüyor: “Yarışmalara AI fotoğraflarının girmeye hazır olup olmadığını öğrenmek için, yaramaz bir maymun olarak başvurdum. Ve bence hazır değiller. Biz, fotoğraf dünyası, açık bir tartışmaya muhtaçlığımız var. Fotoğraf olarak neyi kabul etmek istediğimiz ve neyi istemediğimiz hakkında konuşmalıyız. Fotoğrafın şemsiyesi AI fotoğraflarını davet etmek için gereğince büyük mü – yoksa bu bir yanılgı mı olur?

Yarışmanın organizatörleri fotoğrafın gerçek kökenlerinin açıklanmasına karşın birinciliğin geçerli olduğunu duyurdular. Eldagsen tekrar de verilen mükafatı reddetti. Bu ödül 5.000 dolardı. Ayrıyeten kimi Sony kamera eserleri ve kazanan fotoğrafları görmek için Londra’ya bir seyahat içeriyordu.

Yarışmanın bir sözcüsü The Guardian’a yaptığı açıklamada, fotoğrafın bu kategori için kriterleri karşıladığını hissettiklerini ve iştirakini desteklediklerini söyledi: “Bu hususun değerini ve bugün manzara imali üzerindeki tesirini biliyoruz. Bu mevzuyu çeşitli kanallarımız ve programlarımız aracılığıyla daha fazla keşfetmeyi ve bunun etrafındaki konuşmaya katılmayı dört gözle bekliyoruz.

DALL-E, MidJourney ve Microsoft’un Bing Image Creator üzere daha fazla AI imaj üretme aracının piyasaya sürülmesiyle birlikte, bu tartışmaların artarak devam edeceğine kuşku yok. Lakin sanat dünyasında yapay zekanın ne derece kabul göreceğini şu an kestirmek pek kolay değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.