Genel

FurMark Testi Nedir, Nasıl Yapılır, Ziyanlı mı?

Bilgisayar donanımlarının fiyatları malum. Bu nedenle sahip olduklarınıza sıkı sıkı sarılmalı ve onlara âlâ bakmalısınız. Fakat sahip olduğunuz donanımlar hakikaten âlâ bir performans sunuyorlar mı? Bilgisayar donanımlarınızın sonlarını keşfetmek için uygulayabileceğiniz benchmark üzere pek çok test var fakat mevzu GPU olduğu vakit elbet en tesirli sonuçları FurMark testi ile alırsınız.

Aslında FurMark testi kolaylıkla ve fiyatsız olarak bilgisayarınıza indirerek kullanabileceğiniz bir yazılımdır. Farkı ise bugüne kadar gördüğünüz en ağır gerilim testi olmasıdır. Öteki gerilim testleri donanımlarınızı zorlar lakin FurMark testi, çökme hududunu keşfetmenizi sağlar. Bu nedenle ziyanlı olup olmadığı bile tartışılır. Gelin FurMark testi nedir, nasıl yapılır, ziyanlı mı üzere merak edilen soruları biraz daha yakından inceleyelim.

FurMark testi nedir?

OpenGL tabanlı olarak çalışan FurMark, bilgisayar donanımlarınızın en değerlilerinden biri olan GPU kısaltmalı grafik süreç ünitesine gerilim testi uygulayan bir yazılımdır. Öbür gerilim testi yazılımlarından farklı olarak FurMark testi, GPU’nuzun tam manasıyla hudutlarını keşfetmenizi sağlar. Düşük boyutludur, fiyatsızdır ve son derece kolay bir arayüzü vardır.

FurMark testi ne işe fayda?

FurMark testi, bütün gerilim testleri üzere bilgisayar donanımınızın performans hudutlarını keşfetmenizi sağlar. FurMark testini başlattığınız vakit GPU üzerine ağır bir baskı yapılarak hem ısınma durumu hem de çalışma performansı gözler önüne serilir. Sağlam bir GPU yoksa FurMark yazılımı hatta bilgisayar kapanabilir.

FurMark testi nasıl yapılır?

  • Adım #1: Buradan FurMark yazılımını indirin ve suramı tamamlayın.
  • Adım #2: Dilerseniz test ayarlarını özelleştirin.
  • Adım #3: Testi başlatın.
  • Adım #4: Sonuçları değerlendirin.
  • Adım #5: FurMark testi tamamlandı.

Adım #1: FurMark yazılımını indirin ve heyetimi tamamlayın:

FurMark yazılımı büsbütün fiyatsızdır ve düşük boyutludur. Yazılımı sağlam bir kaynaktan indirdiğinizden emin olun. Büyük bir heyetim gerektirmez lakin kimi müsaadeleri vermeniz gerekiyor.

Adım #2: Dilerseniz test ayarlarını özelleştirin:

FurMark yazılımını açtığınız vakit karşınıza kolay bir arayüz çıkacak. Buradan test ayarlarını dilediğiniz üzere özelleştirmeniz mümkün. Şayet sırf kolay bir performans kıymetlendirme testi yapacaksanız FurMark testi ayarlarını varsayılan olarak bırakabilirsiniz.

Adım #3: Testi başlatın:

FurMark testi ayarlarını düzenledikten sonra testi başlatın. GPU performansınıza bağlı olarak bu test 30 dakika sürmelidir. FurMark testi boyunca bilgisayarınızı kullanmayın. Test boyunca ekranı takip etmenizde fayda var.

FurMark test sonuçları nasıl olmalı?

FurMark testi nasıl yapılır sorusunun son adımı olarak verdiğimiz sonuçları değerlendirin başlığı aslında pek de altı doldurulabilecek bir başlık değil. Zira FurMark testinin değerlendirilebilecek kesin bir sonucu yok. FurMark testi 30 dakika boyunca sürdüyse ve test boyunca yazılım ya da bilgisayarınız kapanmadıysa sağlam bir GPU sahibisiniz demektir.

FurMark testinde dikkat edilebilecek öteki bir sonuç ise ısınma pahasıdır. FurMark testi boyunca GPU sıcaklığının azamî 90 – 95 derece olması gerekiyor. Epey yüksek olan bu sıcaklıklar donanımın azamî güçteki ısısını belirtir. Olağandan yüksek bir sıcaklık görüyorsanız soğutma sisteminizi geliştirmeyi düşünmelisiniz.

FurMark testi ziyanlı mı?

Kabul edelim, FurMark testi rastgele bir oyuna ya da yazılıma nazaran çok daha yüksek bir gerilim düzeyi ile GPU performansını test ediyor. Bu nedenle biraz korkutucu. Lakin esasen bu testi tahminen en fazla bir ya da iki kere yapacaksınız. Sık sık yapılacak bir test olmadığı için ziyanlı diyemeyiz. Tekrar de dikkatli olmakta fayda var.

FurMark testi ne vakit yapılır?

FurMark testi, donanımınızı oldukça yorduğu için tekrar edilmesi önerilen bir test değildir. Lakin yeni bir GPU aldıysanız, GPU performansınızdan şüpheleniyorsanız ya da buna benzeri bir durum yaşıyorsanız FurMark testi yapabilir ve sonuçlarını buna nazaran değerlendirebilirsiniz.

GPU performansınızın hudutlarını görmenizi sağlayan FurMark testi nedir, nasıl yapılır, ziyanlı mı üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bahis hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. FurMark testi hakkındaki fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.