Genel

Xvid Evrakı Nedir, Nasıl Dönüştürülür?

İmaj çözünürlük kalitelerinin süratle artması nedeniyle elimizdeki görüntü belgelerinin boyutu da hayli yükseldi. Paylaşsan paylaşılmayan, depolasan depolanmayan bu yüksek boyutlu görüntü belgelerini sıkıştırmak için RAR klasörü haline getirmeniz mümkün. Lakin bunun yerine belgeyi tekrar bir görüntü belgesi olarak lakin daha düşük boyutlu halde Xvid codec bileşeni ile sıkıştırmanız çok daha başarılı sonuç verecektir.

Xvid codec bileşeni ile kayıpsız bir halde sıkıştırılan belge Xvid belgesi olarak anılır ve bu biçimde görülür. Koca bir sineması Xvid belgesi olarak sıkıştırdığınız vakit 700 MB’lık bir CD’ye sığacak boyuta geldiğini göreceksiniz. Uzun vakittir kullanılmakta olan bir codec bileşeni olduğu için ismini DVD Player’ların üzerinde bile görmüş olabilirsiniz. Gelin Xvid evrakı nedir, nasıl oynatılır, nasıl dönüştürülür tüm ayrıntılarıyla inceleyelim.

Xvid belgesi nedir?

Xvid bir görüntü evrak formatı değildir; Xvid, belge boyutunu küçültmek hedefiyle belgeyi sıkıştırmak için kullanılan bir codec bileşenidir. Codec bileşeni için kabaca, görüntü evrakını oluşturan kodlardır demek yanlış olmaz. Yani Xvid codec bileşeni, bir görüntü evrakının boyutunu küçültecek kodlar yazan ve böylelikle düşük boyutlu yeni bir belge oluşturan sistemdir.

Xvid belgesi nasıl oynatılır?

Xvid uzantılı görüntü belgeleri elinize bir CD ya da DVD ile geçtiyse çabucak en yakında bulunan CD ya da DVD oynatıyıcı kullanarak görüntüyü oynayabilirsiniz. Pek çok DVD Player Xvid uyumludur, hatta üzerinde Xvid logosu vardır. Tabi bugünlerde CD ya da DVD Player sahibi pek kullanıcı kalmadığı da aşikar.

Şayet Xvid uzantılı görüntü evrakına dijital olarak ulaştıysanız buradaki temas üzerinden indirebileceğiniz VLC Media Player programını kullanabilirsiniz. Windows işletim sisteminde dahili olarak bulunan Windows Media Player, codec uyumsuzluğu nedeniyle bazen bu tıp belgeleri açamayabilir. Xvid belgelerini oynatmak için şu alternatifleri de kullanabilirsiniz.

  • Yıllara meydan okuyan MPlayer
  • Dünyanın en düzgünü olduğunu tez eden BS. Player
  • 4K’ya kadar başarılı sonuçlar veren DivX Plus Player
  • MacOS için her formatta oynatma sağlayan Elmedia Player
  • iOS için mobile özel özellikler sunan OPlayer
  • Android için eşsiz bir arayüz sunan RockPlayer

Xvid evrakı nasıl dönüştürülür?

Xvid codec bileşeni kullanılarak sık sık görüntü evrak boyutları düşürüldüğü için pek çok online hizmet ve program, bu format üzerinde dönüştürme süreci yapmanıza imkan sağlar. Office Converter ve convertio.co üzere online hizmetler üzerinden bu dönüştürme sürecini yapabilirsiniz lakin boyut hududu olduğu için birçok vakit fiyatlı aboneliklere yönlendireceklerdir.

Online hizmetlerin sunduğu hudutlu özellikleri kullanmak yerine bir görüntü dönüştürme programı da kullanabilirsiniz. Görüntü dönüştürme programlarının büyük bir kısmı Xvid’i öbür evraklara ya da başka evrakları Xvid’e dönüştürürler. Xvid belgesi dönüştürmek için şu programlardan kimilerini kullanabilirsiniz;

  • Farklı aygıtlar için hazır belge biçimleri sunan Miro Görüntü Converter
  • Filigran eklemeyen ve vakit hududu olmayan iWisoft Free Görüntü Converter
  • Farklı işletim sistemlerinde uyumlu olarak çalışan Avidemux
  • Açık kaynaklı kodlu olan HandBrake

Xvid belgesinin avantajları:

Günümüzde karşımıza çıkan görüntü evrak boyutları her geçen gün artıyor. Yüksek boyutlu belgelerin depolanması ve paylaşımı büyük bir sorun olduğu için bu belgeleri Xvid codec bileşeni kullanarak küçültmek indirenin de yükleyenin de işini kolaylaştıracaktır.

Pek çok alternatif görüntü belge boyutu sıkıştırma sistemi olsa da Xvid bunlar ortasında en sık kullanılanlardan biri olduğu ve basitçe oynatılabildiği için daha çok tercih edilir. Profesyonel kullanımlarda manzara kalitesinin biraz bozulduğu söyleniyor lakin standart kullanıcılar için rastgele bir sorun ortaya çıkmayacaktır.

Açılmayan Xvid evrakları:

Tüm programları denedim, Xvid belgesini ne oynatabildim ne de döndüştürebildim diyorsanız; tekrar denetim edin. Zira Xvid evrakları birçok vakit vid, xvd, xva ve xvdtool formatlarıyla karıştırılıyor. Listelediğimiz alternatif hizmetlerden ve programlardan biri kesinlikle Xvid evraklarını açacak ve dönüştürecektir.

Büyük görüntü belgelerini sıkıştırmak için kullanılan Xvid codec bileşeni nedir, Xvid belgesi nasıl oynatılır, nasıl dönüştürülür üzere merak edilen soruları yanıtladık ve kullanabileceğiniz alternatif program ve online hizmetlerden bahsettik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.