Yazılım Haber

JetBrains Compose Multiplatform 1.0 sürümüne ulaştı

JetBrains, Kotlin için bildirimsel bir UI çerçevesi olan Compose Multiplatform’un 1.0 sürümünün yayınlandığını ve artık üretimde kullanıma hazır hale geldiğini duyurdu.

Kullanıcılar artık masaüstünde Kotlin uygulamaları oluşturabilir ve Web’deki tüm tarayıcı API’leriyle tam birlikte çalışabilirlik ile Compose for Web’in kararlı DOM API’sini kullanarak üretim kalitesinde dinamik web deneyimleri oluşturabilir. 

Compose Multiplatform bildirimsel olduğundan, kod, uygulamanın UI yapısını yansıtır, böylece kullanıcılar, kullanıcı arayüzü yenileme mantığını görüntülemek veya geliştirmek için modelden veri kopyalama konusunda endişelenmek zorunda kalmazlar. 

Bu uzman paneli tartışmasında, değer akışı haritalamanın çoğu zaman gerçek dünyada sonuç vermediği anlamına gelen görünmeyen bazı zorlukları ele alacağız  ve bunların üstesinden gelmek için kullanılan öncü düşünce ve uygulamaları paylaşacağız  .

“Özellikle daha önce Google’dan React veya Jetpack Compose gibi bildirime dayalı bir UI çerçevesi kullandıysanız, Compose Multiplatform’u kullanmaya başlamak kolaydır. Compose Multiplatform, aynı kavramların çoğunu kullanır, bu nedenle kendinizi evinizde hissetmeniz gerekir, ”diye yazdı JetBrains , Compose Multiplatform 1.0 hakkında ek ayrıntılar içeren bir blog gönderisinde .

Platform, modern tarayıcılar da dahil olmak üzere performansa duyarlı birçok uygulama tarafından kullanılan iyi optimize edilmiş bir grafik kitaplığı olan Skia’yı kullanır. 

Ayrıca Önizleme Aracı aracılığıyla kullanıcıların kullanıcı arabiriminin bileşenlerine/parçalarına ince ayar yapmalarına ve uygulamayı yeniden oluşturmaya veya yeniden başlatmaya gerek kalmadan birden çok yineleme oluşturmalarına olanak tanıyarak geliştirme döngüsünü kısaltan Önizleme Aracı aracılığıyla kısa yineleme döngüleri sunar.

Masaüstünün ötesinde Compose Multiplatform, kullanıcılara DOM ile çalışmak için güçlü, bildirime dayalı bir Kotlin/JS API’si sunar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.