Yazılım Haber

Yapay zeka destekli araçlar gelişimi tamamen değiştirebilir… bir gün

Henüz tam olarak orada olmasak da, geliştirme sürecinin önemli bir parçası olan AI’dan çok uzakta olmayabiliriz, bu da geliştiricilerin kod önererek, kodu otomatik olarak tamamlayarak ve diğerlerini kullanışlı hale getirerek daha sıradan kodlama görevlerini ortadan kaldırmasına yardımcı olur. öneriler. 

Sağlık kuruluşlarına yazılım sağlayan bir şirket olan LeanTaaS’ın mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Chandra Kalle’ye göre , yazılım geliştirmenin çoğu aslında bu sıradan görevleri yapmak için harcanıyor, bu yüzden bu görevleri onlar için yapabilen bir araca devretmek, mühendisi yenilik yapmak için daha fazla zaman harcamak için. Kalle’nin bahsettiği bu sıradan görevler, üçüncü taraf çerçevelerin yüklenmesini, test komut dosyalarının yazılmasını ve kodlamadan önce gereken diğer kurulum görevlerini içerebilir. 

Kalle, “Geliştiricinin yerini alacak yapay zekaya ihtiyacımız yok” dedi. “Çözmek için dışarı çıktıkları tüm karmaşık iş mantığı problemlerini gerçekten çözebilecek yapay zekaya ihtiyacımız yok. Ancak geliştiriciyi en önemli şeyler üzerinde çalışmaya odaklayabilecek bir yapay zekaya sahip olabiliriz. Bu çok büyük olacak.”

Kryon’un 2021 İşyerinde Otomasyon anketine göre, çalışanların %32’si günlerinin yarısından fazlasını tekrarlayan veya sıradan işler yaparak boşa harcadıklarını söylüyor. Yüzde yetmiş dokuzu, bu görevlerin zamanlarının %30’unu aldığını bildiriyor.

Neredeyse tüm çalışanlar (%96), bu görevlerin üretkenliklerini olumsuz etkilediğini bildirmektedir. Yüzde 62’si mesleki gelişim için daha fazla zamanları olmasını, yüzde 52’si yaratıcı düşünmeye daha fazla zamanları olmasını ve yüzde 38’i strateji oluşturmak için daha fazla zamanlarının olmasını diledi. Kryon, bu kopukluğun iş tatmini üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğine inanıyor. 

Bazı IDE’ler bir süredir otomatik tamamlama yapmak için AI kullanıyor ve GitHub Copilot gibi yeni çözümler bile tüm kod parçacıklarını önerebiliyor.

“Bu, çok yeni olmasına rağmen oldukça heyecan verici olan yeni nesil AI ile mümkün olanın bir tezahürüdür. Kalle, “Daha fazla şirketin, geliştiricilerin yaptığı tüm tekrarlayan ve sıradan şeyleri çözmek için bu yaklaşımdan yararlanmasını bekliyorum” dedi. 

Ancak mevcut durumlarında, bu daha ağır çözümler henüz üretimde genel kullanıma hazır değil. Ancak bu asla olmayacakları anlamına gelmez. 

İş yönetimi araçları sağlayan Jobber’daki yazılım mühendisliği başkan yardımcısı Ryan Jones’a göre , geliştirme sürecine yapay zekayı dahil etmek, önümüzdeki on yılda göreceğimiz en önemli geliştirme değişikliklerinden biri olabilir. Geliştirici iş akışının kod düzenleyicide daha fazla kalmasına izin verecek ve bu da daha fazla odaklanma ve yenilik sağlayacaktır. 

Şu anda, bir geliştirici takıldığında ve bir sorusu olduğunda, tarayıcısını terk etmesi, Google’ı açması ve sorusuna cevap verebilecek bir arama yapması gerekiyor. Ardından, bu arama sonuçlarına göz atmaları ve yararlı bir şeyler bulmaları, ardından düzenleyiciye geri dönmeleri ve değişiklikler yapmaları gerekir. 

Yeni araçlar bu adımı ortadan kaldırır ve aynı şeyi düzenleyicide gerçekleştirir. GitHub Copilot böyle bir araçtır ve bir geliştiricinin ihtiyaç duyduğu şeyi editörde yorum olarak yazmasına izin verir ve yardımcı olabilecek bir kod parçacığı oluşturur. Örneğin, “Başarılı çalıştırmaların ortalama çalışma süresini saniye cinsinden al” yazmak, bunu gerçekleştiren bir işleve sahip bir kod parçacığıyla sonuçlanır. 

Jones, “Az önce kaldırdığı tüm adımları düşünüyorsanız, artık Google’a gitmek zorunda değilsiniz, artık Stack Overflow’a gitmek zorunda değilsiniz,” dedi. “Bazen Stack Overflow’tan bir yanıt alacağınızı ve bunun üzerinde değişiklik yapacağınızı söylemiştim. Ve kodunuz içinde GitHub Copilot gibi araçlar gerçekten içeriğe duyarlı olacak ve değişkenleri kodunuzdan doğrudan çözüme çekecek.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.