Yazılım Haber

Python yakında web uygulamaları için JavaScript’e rakip olabilir

Bildirildiğine göre Python programlama dilinin WebAssembly yardımıyla web tarayıcılarında çalışmasını sağlayacak yeni bir proje var .

CPython wasm üzerinde C ile yazılmış Python dilinin varsayılan ve en popüler uygulaması inşa edecek proje, Berkeley tabanlı yazılım geliştiricisi, Ethan Smith tarafından geliştirilmiştir.

Göre Register , proje çekirdek Python geliştiricisi Christian Heimes yardımıyla oluşturulan, ve Python için bir alternatif yapabiliriz JavaScript bazı web uygulamaları için en azından.

Web’de Python

Smith, The Register’a verdiği demeçte, ” Christian Heimes ve benim üzerinde çalıştığımız yeni proje, tıpkı Windows veya macOS gibi, web’i CPython için desteklenen bir platform yapma hedefine sahip ” dedi.

WebAssembly, yerel uygulamaların performansını web’e JavaScript ile mümkün olmayan bir düzeye getirme vaadi sayesinde dünyayı etkisi altına aldı.

Ancak The Register , bu noktada Python’u WebAssembly’nin Emscripten derleyicisi aracılığıyla tarayıcıya getirme projesinin amacının performanstan ziyade kullanım durumunu etkinleştirmekle ilgili olduğunu belirtiyor.

Projenin, Python kodunun tarayıcıda çalışmasını da sağlayan Pyodide adlı başka bir projenin ardından geldiği bildiriliyor.

“Umudum, bunun web’i hedefleyen daha geniş bir Python geliştiricileri ekosistemine olanak tanıması ve Pyodide’ın birçoğunun standart pip paketi yükleyicisini değiştirmek için mikropip gibi yeniden icat etmek zorunda kaldığı mevcut Python araçları ve süreçleriyle daha kolay entegrasyona izin vermesidir,” diye açıkladı. Smith. 

Smith, projesinin web tabanlı çapraz platform uygulama geliştirmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olabileceğini umuyor, ancak WASM’deki CPython’un hala geliştirmenin ilk aşamalarında olduğunu eklemekte gecikmedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.