Yazılım Haber

Ücretsiz kötü amaçlı yazılımdan koruma yeterince iyi mi?

Kötü amaçlı yazılım temizleme aracıyla dalmaya başlamanın iyi bir fikir olduğuna karar verdiyseniz, muhtemelen hemen akla gelen bir soru vardır: ücretsiz bir uygulama size tüm farklı (ve sürekli büyüyen) kötü amaçlı yazılım türlerine karşı yeterince iyi koruma sağlayacak mı? dışarıda?

Ücretsiz bir kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımının ihtiyaçlarınız için yeterli olup olmayacağına karar vermeden önce burada göz önünde bulundurmanız gereken temel konulara girelim.

Ücretsiz vs premium: temel farklar

Ücretsiz ve ücretli kötü amaçlı yazılım temizleme yazılımı arasındaki farklara bakarak başlayacağız, bariz bir şekilde bariz olanın yanı sıra – yani ücretsiz bir ürün size hiçbir şeye mal olmazken, birinci sınıf bir ürün cüzdanınızı bir dereceye kadar hafifletecektir.

Doğal olarak, ücretli bir kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulamasıyla, özellikler açısından daha fazlasını elde edeceksiniz – yapmasaydınız, para biriktirmenin anlamı ne olurdu? Bu ek işlevlerin herhangi bir ücretsiz sürümün tam olarak ne olabileceği, güvenlik sağlayıcısına bağlı olarak açıkça farklılık gösterecektir, ancak tipik olarak, bir freebie size yalnızca en temel bilgileri verecektir.

Dedi ki, temelleri kaçınılmaz bir on-demand kötü amaçlı yazılım tarayıcı oluşur dışarı avlamak için tanımların bir kütüphaneye tarafından desteklenen zararlı yazılım – ve bu gerçekten birlikte yola çıkmaya gerek hepsi bu. Bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol etmek için manuel olarak bir tarama başlatmanıza ve PUP’lar, Potansiyel Olarak İstenmeyen Programlar (kötü amaçlı olmayabilir, ancak yine de bilgisayarınızı etkileyebilecek ve yavaşlatabilecek uygulamalar) gibi diğer olası kötü durumları işaretlemenize olanak tanır . ve hatta örneğin bir reklam açarak bilgi işlem faaliyetlerinize izinsiz girebilir).

Tarama yetenekleri ve temel kötü amaçlı yazılımdan koruma motoru, ücretli ürünle aynı olacaktır – yani herhangi bir iyi uygulama ile – bu nedenle ücretsiz bir kötü amaçlı yazılımdan koruma ile kesinlikle hiçbir şey için değerli bir uygulama elde edersiniz.

Gerçekten de, zaten ücretli bir virüsten koruma programı çalıştırıyorsanız, ücretsiz bir kötü amaçlı yazılım temizleme uygulaması, isteğe bağlı taramalarla virüsten koruma yazılımının ağından hiçbir şeyin geçmediğini kontrol etmek için ikinci bir savunma hattı olarak sağlam bir yedekleme olduğunu kanıtlayacaktır. Halihazırda kaliteli bir virüsten koruma yazılımına abone olanlar , muhtemelen bu iki satırlı savunmadan memnun kalacak ve yedekte ücretsiz bir kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımına sahip olacaklardır.

Premium avantajlar

Tüm bunlarla birlikte, premium kötü amaçlı yazılımdan koruma ile nelerden faydalanabilirsiniz? Tipik olarak hangi ekstra özelliklerin dahil edildiğine bir örnek olarak, en iyi kötü amaçlı yazılım temizleme yazılımı Malwarebytes’in mevcut mahsulünden en iyi seçimimizi alalım .

Malwarebytes Free ile yukarıda belirtildiği gibi yalnızca isteğe bağlı (manuel olarak başlatılan) tarama elde edersiniz… ve hepsi bu.

Ancak Malwarebytes Premium’a gidin ve en önemlisi gerçek zamanlı koruma olan bir dizi ekstra elde edin. Bu, uygulamanın sisteminizi sürekli olarak izlediği, tanıtılan ve işlemlerin çalıştırıldığı dosyaları izlediği ve cihazınızın günlük çalışmasında herhangi bir kötü amaçlı yazılım kanıtı taraması yaptığı anlamına gelir.

Malwarebytes’in ücretli sürümü ayrıca, bu özellikle tehlikeli tehdide karşı savunmak için fidye yazılımı önleme teknolojisi ve yazılımdaki veya kötü niyetli bir tarafça kullanılan işletim sistemindeki güvenlik açıklarına karşı koruma sağlamak için bir istismar kalkanıyla donatılmıştır. Son olarak, gezinirken sizi daha güvende tutmak ve kimlik avı saldırıları veya diğer çevrimiçi dolandırıcılık türlerini yenmek için web koruması mevcuttur.

Belirli saldırı türlerine (ve göz atarken URL filtrelemesine) karşı bu çok daha geniş koruma, iyi bir antivirüste bulacağınız türden özelliklerin tipik bir örneğidir; ve işte kilit nokta burası. Halihazırda böyle bir virüsten koruma yazılımına kaydolmadıysanız, alternatif, bunun yerine Malwarebytes Premium’u almak ve Malwarebytes’in sunduğu kötü amaçlı yazılımlara karşı ek odaklı koruma ile tüm bunları elde etmektir. (Kötü amaçlı yazılımdan korumanın ‘davranışsal algılama’ konusunda uzmanlaştığını ve yalnızca sistemdeki şüpheli etkinliğiyle yeni ortaya çıkan kötü amaçlı yazılımları tespit ettiğini unutmayın).

Bu durumda, Malwarebytes Premium, ücretsiz sürüme geçmek yerine, güvenlik temellerinizi tüm temel ihtiyaçlarda karşılamak için iyi bir seçenektir. Bazı antivirüs uygulamaları, örneğin yerleşik bir parola yöneticisi gibi daha da fazla özellik sunabilirken , bu işlevselliğe zaten sahip olabilirsiniz ve Malwarebytes’in sunduğu şey, geleneksel bir kötü amaçlı yazılımın daha karmaşık veya yepyeni kötü amaçlı yazılımlarını arayıp yok etmek için geliştirilmiş davranışsal algılamadır. antivirüs sadece kaçırabilir.

Ücretsiz kötü amaçlı yazılımdan koruma yeterince iyi mi?

Ücretsiz bir kötü amaçlı yazılım temizleme aracı, güçlü bir virüsten koruma programı için bir yedek olarak yeterince iyidir ve isteğe bağlı tarama yoluyla temel kötü amaçlı yazılım bulma yetenekleri, ücretli bir kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımıyla aynı olsa da, sahip olmaya değer.

Bununla birlikte, geniş bir diğer savunma şemsiyesi ile en iyi kötü amaçlı yazılım korumasına ihtiyacınız varsa, kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulamasının premium sürümünü kullanmak daha mantıklıdır. Bu şekilde, tüm hayati güvenlik ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz – kötü amaçlı yazılımdan korumanın ana özelliği olan özel davranışsal algılamadan yararlanırken ve geleneksel bir virüsten koruma uygulaması için hiçbir şey yapmanıza gerek kalmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.